20 BİN KİMSESİZ MÜLTECİ ÇOCUK İTALYA'YA SIĞINDI

İtalyan resmi makamları tarafından yapılan açıklamaya göre 12 Ekim itibarıyla İtalya’ya ulaşan mülteci ve göçmen sayısı 144 bin. IOM ve UNHCR tahminlerine göre yanlarında kimsesi bulunmayan ve ailelerinden ayrılmış 20 bin çocuk deniz yoluyla ülkeye gelmiş. Tüm çocukların sayısı ise henüz bilinmiyor.

2016 Ocak ayından Ekim ayına kadar yanlarında kimsesi bulunmayan ve ailelerinden ayrılmış 20 binden fazla çocuğun İtalya’ya ulaştığı tahmin ediliyor. 2015 yılında ise gelen çocuk sayısı 16.500 iken bunların 12.300’ünü yanlarında kimsesi bulunmayan ve refakatsiz çocuklar oluşturuyor.

İTALYA’DA ZOR ŞARTLARDA YAŞAYAN KİMSESİZ GÖÇMEN ÇOCUKLAR

UNICEF saha ekibinin belirttiğine göre, İtalya’daki mülteci ve göçmen çocuklar son derece ağır koşullarda hayatlarını sürdürürken, bu durum İtalya’daki çocuk koruma sistemini de zorluyor.

Başta yeni gelenler olmak üzere mülteci ve göçmen çocukların ihtiyaçlarını değerlendirmek üzere halen Calabria’da (İtalya) bulunan UNICEF çocuk koruma sorumlusu Sabrina Avakian konuya ilişkin şunları söyledi: “Buraya her hafta yüzlerce çocuk geliyor; her birinin acilen karşılanması gereken ihtiyaçları var. Aralarında henüz yeni doğmuş bebekler de var yabancı bir ülkede başlarına ne gelebileceğinden habersiz, tek başlarına dolaşan ergenler de…”

“Bu çocuklardan kimileri yaptıkları yolculukta büyük sıkıntılar çekmişler; yolda boğulanları görmüşler; bindikleri teknelerde yakıtların yol açtığı ağır kimyasal yanıkları üzerinde taşıyanlar var; bebekler ve annelerin durumu emzirme bakımından özel ilgi gerektiriyor; hepsinin gerektiği gibi korunması ve ihtiyaçlarının karşılanması lazım. Ama bu yardımlar çok gecikiyor.”

AKDENİZDE BOĞULARAK ÖLEN ÇOCUK SAYISI BİLİNMİYOR

Denizde verilen trajik ölüm kalım mücadelesinde üç ve dört yaşlarında iki erkek çocuğunun Libya çıkışlı o ölümcül yolda kucağından denize düşüp boğulmasına tanık olan Nijeryalı anne halen büyük bir şok içinde bulunuyor. Orta Akdeniz’de 3.100 kişinin boğularak hayatını kaybetmesi sebebi ile 2016 en tehlikeli yıl olarak kayıtlara geçti. Denizde boğularak ölen çocuk sayısı ise bilinmiyor.

Yeni doğan Eritreli üç bebeğin ve genç annelerinin sağlık durumlarının ise iyi olduğu belirtildi. Doğum kayıtları yapılan bebekler, Catania’daki sağlık görevlilerinin bakımı altında bulunuyor.

Kaynak: Unicef

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle