11 Milyon Fidan Toprakla Buluşacak

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı “Geleceğe Nefes 11 Milyon Fidan Projesi” ile 81 ilde 11 Kasım 2019’da saat 11:11’de eş zamanlı başladı. Bugün 2023 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan dikilecek.

Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilecek “11 milyon fidan dikimi” etkinliği bugün saat 11.11’de Ankara’dan başlatılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 11 milyon fidan geleceğe nefes olmak üzere miras bırakılacak.

1 SAATTE EN ÇOK FİDAN DİKME REKORU

İki ayrı Guinness Dünya Rekoru’na da koşulacak ağaçlandırma seferberliğinde, Çorum’da “1 saatte en çok fidan dikme rekoru” ile “Dünyanın en büyük online fidan diken insan albümü” rekorlarına imza atılması bekleniyor. Yurt genelinde gerçekleştirilecek ağaçlandırma seferberliği öncesi, “Geleceğe Nefes” (gelecegenefes. com) internet sayfası üzerinden, halkın yoğun desteğiyle 81 ilde sahiplenilen fidan sayısı 13 milyonun üzerine çıktı.

SPOR VE SANAT CAMİASI DA DESTEK VERDİ

Fidanların yaklaşık yüzde 5’i yurtdışında yaşayanlar tarafından sahiplenildi. En fazla talep ise ABD, Almanya ve Avusturya’dan geldi. Guinness Rekorlar Kitabı’na girilmesi hedeflenen organizasyon sanat ve spor camiasından da yoğun ilgi gördü.

Seda Sayan, Kerem Cem, Murat Boz, Hülya Koçyiğit, İrem Derici ve Gülben Ergen gibi sanatçıların sosyal medya üzerinden yayınlanan destek videoları ağaçlandırma etkinliğinin farkındalığını artırdı.

Fenerbahçe, Trabzonspor, Beşiktaş ve Göztepe spor kulüpleri de fidan dikme organizasyonuna desteklerini açıkladı. Türk Telekom, ING Basketbol Süper Ligi’nde OGM Ormanspor ile yapacakları maça gelecek her taraftar için bir fidan bağışında bulunacağını bildirdi.

Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu eski milli halterci Halil Mutlu da yayınladığı videoyla etkinliğe destek verdi. “Kalk Gidelim” dizisi ekibi, çocuk sanatçı Enes Göçmen ve spiker Erdoğan Arıkan ve Doktor Ender Saraç da desteklerini dile getirdi.

ERDOĞAN’DAN DAHA YEŞİL TÜRKİYE ÇAĞRISI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından “#11milyonfidan” etiketiyle yaptığı paylaşımda bugün 81 ildeki 2023 noktada 11 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını belirtti. Erdoğan, “Ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, evlatlarımıza daha yeşil bir Türkiye miras bırakmak için tüm vatandaşlarımızın güçlü desteklerini bekliyoruz” dedi.

GELECEĞE NEFES TÖREN ALANI SORGULAMA

Geleceğe Nefes Kampanyası’nın başvuruları başladı. Türkiye genelinde çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma çalışmalarını dünyaya duyurmak, 11 milyon fidanı toprakla buluşturarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için için başlatılan “Geleceğe Nefes-11 Milyon Fidan” kampanyası yoğun ilgi sürüyor. Tarım ve Orman Bakanlığının tarafından oluşturulan https://gelecegenefes.com/ adresin isteyen herkes bir fidan sahiplenebilir veya bağışlayabilir.

GELECEĞE NEFES KAMPANYASI HAKKINDA

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, kampanya ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Sizler adına dikeceğimiz fidanları bu site üzerinden sanal olarak sahiplenebilmenizi istiyoruz. Sahiplendiğiniz fidanların dikim lokasyonu ile tören alanları farklı yerler olabilir.

Törenlerimize katılmak isterseniz, bulunduğunuz ilde yapılacak törenlerin lokasyonunu Tören Alanları bölümünden öğrenebilirsiniz.”

Kaynak: Ajanslar

AĞAÇ KESMEK VE AĞAÇ DİKMEK İLE İLGİLİ HADİSLER

AĞAÇ KESMEK VE AĞAÇ DİKMEK İLE İLGİLİ HADİSLER

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle