NAMAZGÂH’A HELİKOPTER PİSTİ YAPILDI

0

Rumelihisarı Şehitlik Dergâhı’nda helikopter pisti olarak kullanılan alanın İstanbul’un Fatihi’nin namazgâhı olduğu ortaya çıktı.

1832 tarihli Rumelihisarı Bölge haritasında Şehitlik Dergâhı’na nâm-ı diğer Nafi Baba Tekkesi’ne ilişkin pek çok bilinmeyen tarihi ayrıntı ortaya çıktı.

Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nde Şehitlik Dergâhı’na yönelik yapılan taramalar neticesinde bulunan Rumelihisarı bölge haritasında namazgâhın Şehitlik Dergâhı binalarının hemen yakında yer alıyor.

ONLARCA TARİHİ MEZARIN ÜZERİNE KÖPEK BARINAĞI

Haritada Şehitlik Kabristanı olarak belirtilen ve şu an üzerinde Şüheda Kuyusu’yla birlikte onlarca tarihi mezarın bulunduğu alanda köpek barınağı kurulması büyük tepki çekti.

Osmanlı arşivlerinde muhafaza edilen tarihi harita Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Boğaziçi Üniversitesi‘ne gönderildi. Kamuoyu, Şehitlik Dergâhı’ndaki çalışmaların tarihi harita ışığında devam ettirilmesini bekliyor.

NAMAZGÂHIN YERİNE HELİKOPTER PİSTİ!

Menfi gayelerle zengin iş adamlarının kullanımına tahsis edilen bu helikopter pisti “1862 Rumelihisarı Bölge Haritası”na göre namazgâhtır.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Yerleşkesi içindeki Şehitlik Dergâhı ve Şehitlik Kabristanı’nın yanı başında bulunan helikopter pistinin aslına uygun hâle getirilmesi için yetkililerin acilen harekete geçmesi elzemdir.

HARİTADA METRUK MEZARLIK OLARAK YER ALIYOR

Sözü edilen helikopter pistinin olan alanın bugün bile haritalarda metruk mezarlık olarak kayıtlı olduğu ortaya çıktı. Kayıtlara göre alanda 586 mezar taşı metruk şekilde duruyor.

Kaynak: Haber 7

Paylaş.

Yorumlar