KLİMANIZI TEMİZLETMEYİ İHMAL ETMEYİN

0

Yaz sıcaklarında çok sık kullanılan klimalar düzenli temizlenmezse hastalıklara yol açıyor.

Yazın sıcak havalarda kullanımı artan klimaların düzenli olarak temizlenmesinin önemine dikkat çekiliyor. Bilindiği gibi klimalar, kapalı bir ortamda solunan havanın nem oranını ve sıcaklık değerlerini kontrol eden cihazlardır. Bulundukları ortamda iklim kontrolünü gerçekleştirirler ve bunu yapabilmek için, ortamdaki havayı emip, temizleyerek istenilen sıcaklık değerine düşürdükten sonra ortama geri verirler. Bu işlemlerin uzun süre tekrarlanması, her elektronik cihaz gibi klimalar üzerinde de olumsuz sonuçlar doğurur.

Şüphesiz ki bu olumsuz sonuçların en başında da sağlığımızı tehdit edecek unsurlar geliyor. Klima temizliğinin insan sağlığını yakından etkilediğine dikkat çeken Uğur Soğutma yetkilileri “Düzenli olarak bakım ve temizliği yapılmayan klimalarda, insan sağlığına zarar veren küf ve mantar gibi oluşumlar gözlemlenebiliyor. Aynı zamanda bu durum alerjik rinit ve alerjik astım gibi rahatsızlıklara da sebebiyet verebiliyor” şeklinde konuştu.

LEJYONER HASTALIĞINA DİKKAT

Tabii klimaların temizlenmemesinin sağlık açısından zararları bunlarla da sınırlı değil. Düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılmayan klimaların neden olabileceği bir başka rahatsızlık ise Lejyoner Hastalığı. Yetkililer, hastalığa sebebiyet veren bakterilerin nemli ortamlarda yaşadığını, klimaların düzenli olarak temizliğinin yapılmadığı takdirde klimanın içinde oluşan ortamın bakterilere davetiye çıkarttığını belirtiyor. Klimanın içinde çoğalan bakterilerin, klimadan üflenen hava ile ortama salındıktan sonra insan akciğerlerine yerleştiğini, bunun sonucunda da üst solunum yolu enfeksiyonlarından zatürreye kadar pek çok hastalığa sebebiyet verdiğini söylüyor.

KLİMA TEMİZLİĞİNE DİKKAT

Bir klimanın sadece ona müdahale etmeye yetkili olan servisi tarafından temizlenmesi gerektiğini belirten yetkililer, “Klimaların dış temizliği ve filtre temizliği kullanıcılar tarafından yapılabilecek olsa da, iç temizliği için özel ekipmanlar ve kimyasallar kullanılmalıdır. Bunları kullanabilecek tek kişi de klimanızın yetkili servisidir. İnternette numarası bulunan ve kendini “klima servisi” olarak tanımlayan kişilere itibar etmemeniz ve yalnızca yetkili servisleri tercih etmeniz önem taşıyor. Aksi takdirde klimanız doğru bir şekilde temizlenmeyeceği gibi, geri dönülemez zararlara da maruz kalabilir” diye uyardı.

Kaynak: kadinvekadin.net

PAYLAŞ.

Bir yorum bırak

Önceki yazıyı okuyun:
İLMİN HİKMET VE SIRLARI

İlim ve Kur’ân yolunda gayret göstermek, insan nesline yapılabilecek en mühim hizmetlerden biridir. İnsanın dünyaya âit bedenî varlığını devâm ettirebilmesi...

Kapat