HANGİ ÜLKE NEYDEN KORKUYOR?

0

“Dünyayı ne korkutuyor?” (What Worries the World?) araştırması, geçtiğimiz günlerde yayınlandı. IPSOS Mori araştırma şirketi tarafından yapılan araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Araştırmada Arjantin’den Belçika’ya, Fransa’dan Avustralya’ya, İsrail’den Türkiye’ye birçok ülkede ankete katılanlara, “Sizi en çok endişelendiren nedir?” sorusu yöneltilip cevap arandı.

25 ülkeden 65 yaşın altında yetişkinlere online olarak yöneltilen anket sorularından yola çıkan araştırmada, Türkiye terörizm korkusunun en yoğun yaşandığı ülke olarak dikkat çekti.

İSPANYA’DA İŞSİZLİK KORKUSU YÜZDE 74

Gelen cevaplarda neredeyse her ülkede farklı korkular ortaya çıktı. Terörizm korkusu Türkiye’nin yanı sıra Fransa ve ABD’de de ciddi endişe kaynağı olurken, en yüksek oran yüzde 76 ile Türkiye’de çıktı.

Türkiye’yi, yüzde 55 ile Fransa, yüzde 45 ile İsrail, yüzde 38 ile Belçika ve yüzde 35’le ABD izledi. Araştırmada “işsizlik” korkusunu en çok yaşayan ülke ise yüzde 74 ile İspanya çıktı.

İspanya’yı yüzde 66 ile İtalya takip etti. “Fakirlik ve sosyal adalet” kaygısını en çok taşıyanlarsa yüzde 57 ile Ruslar, yüzde 45’le Almanlar oldu. İngiltere ise “göçmen” korkusunda yüzde 42 ile ilk sırada yer aldı. İşte ülkelere göre ulusların korku ve endişeleri…

ÜLKELERE GÖRE KORKULAR

TERÖRİZM

TÜRKİYE %76

FRANSA %55

İSRAİL %45

BELÇİKA %38

ABD %35

İŞSİZLİK

İSPANYA %74

İTALYA %66

AVUSTURALYA %38

FAKİRLİK

RUSYA %57

ALMANYA %45

JAPONYA %39

ŞİDDET

MEKSİKA %60

AHLAKİ YOZLAŞMA

ÇİN %43

GÖÇMEN

İNTİLTERE %42

KÜRESEL ÖLÇEKTE YAŞADIĞIMIZ KORKU

İŞSİZLİK %38

EKONOMİK VE POLİTİK YOZLAŞMA %34

FAKİRLİK: %33

SUÇ VE ŞİDDET %31

SAĞLIK %22

Kaynak: Haberturk

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
SIĞINMACILARIN “YUSUF BABASI” YARDIMA KOŞUYOR

Ankara’nın Çubuk ilçesinde, 4 yıl önce parkta gördüğü bir Suriyeli ailenin durumundan etkilenerek sığınmacılara yardım için harekete geçen imam, ilçedeki...

Kapat