DÜNYANIN EN KÜÇÜK KUR’ÂN’I KERİM’İ

0

Dünyanın en küçük el yazması Kur’an-ı Kerim’i Ankara’da Metro Sanat Galerisi’nde sergileniyor. Bir ilke imza atarak, Mütteka Necati Korkmaz tarafından yapılan dünyanın en küçük el yazması Kur’an-ı Kerim’i Ankaralılarla buluşuyor.

Dünyanın üç mikro heykeltraşından biri olarak tanımlanan Necati Korkmaz tarafından yapılan çalışmada, 0,98 X 1,3 santimetre ebatlarındaki Kur’an-ı Kerim, Gubari Hat sanatıyla, aharlı denilen kağıda tilki bıyığının tek kılıyla yazıldı. İs mürekkebinin kullanıldığı eser Kur’an-ı Kerim’in 8 cüzünden oluşuyor.

Metro Sanat Galerisi’nde açılan sergide, unutulmaya yüz tutan el sanatlarının son temsilcileri bir yandan üretim yaparken diğer yandan da ürünler sergileniyor. Sergi, 14 Eylül Pazar akşamına kadar Ankara’da Metro Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.

Metro Sanat Galerisi’nde sergilenen el sanatları arasında; Yemeni yapımı, Hacıvat ve Karagöz (tasvir) yapımı, sedef kakma sanatı, topaç yapımı, keşan dokuma, habbablık, hakkaklık, hattatlık, kızılcabölük dokuma, harem sabunu yapımı, ipek dokuma, taş baskı, müzik aletleri yapımı, bakır işleme, cam üfleme, boncuk cam yapımı, lületaşı işleme, zamak ve alpaga işleme, kutnu dokuma, keçe yapımı, boynuz tarak yapımı, dövme bıçak yapımı, marküteri yapımı, baston yapımı, çini yapımı, tahta kaşık yapımı ve boyama sanatı bulunuyor.

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
DÜNYANIN EN KÜÇÜK EL YAZMA KUR’AN’I KERİM’İ

http://www.youtube.com/watch?v=1auPaXqdkZA

Kapat