ÇOCUĞUNUZLA UYUMAYIN!

0

Bebeğinize sağlıklı uyku alışkanlığı kazandırmanın en önemli yolu kendi odasında ve kendi yatağında yatırmaktır.

Konuyla ilgili açıklama yapan Psikolog Zeynep Yeşilkaya; “Anne babadan ayrı yatma alışkanlığını kazanabilmiş bir çocuk, ileriki dönemlerinde problemlerle karşılaştıklarında sorunlarıyla baş edebilecek, kendine olan güveni artacak anne baba bağımlılığı olmayacaktır” dedi.

Psikolog Zeynep Yeşilkaya; çocuklara sağlıklı uyku alışkanlığı kazandırılması ile ilgili şu bilgileri verdi: Bebeklerin uyku alışkanlığı, farklılık gösterse de, yaklaşık altıncı aylarında oluşmaya başlar. Bebeklerin kendilerini güvende hissedebilmeleri için aileleri, uyku saatleri düzeni ayarlanmalı, sakin bir ortam sağlanmalı, kendilerine ait bir mekan oluşturulmalıdır. Çocukların da yetişkinler gibi kendisine ait bir yatağa, kendisine ait bir mekana ve kendi başlarına kalmaya ihtiyaçları vardır.

Bebeklik döneminde sağlıklı anne baba davranışları ve tutumları sonucunda çocuklar sağlıklı uyku alışkanlıklarını kazanabilirler. Kendi odasında ve yatağında yatabilme alışkanlığını kazanabilmiş bir çocuk, ileriki dönemlerinde problemlerle karşılaştıklarında sorunlarıyla baş edebilecek ve daha kolay atlatabilecektir.

Çocuğun kendine güven duygusunun gelişiminde ve bireyliğini kazanabilmesi için kendi yatağında uyuma alışkanlığı kazanması en önemli özelliktir. Anne ve babasının yanında uyuma isteği olan ve buna direnen çocuklarda, anne ve babadan ayrılma konusunda ilerleyen dönemlerde önemli sorunlar baş göstermektedir. Özellikle okul çağlarında sık karşılaşılan problemler, bu durumun sonuçları olarak gösterilebilir.

ÇOCUĞUNUZA NEDEN SİZİNLE UYUMAK İSTEDİĞİNİ SORUN

Çocuklarınız sizinle yatmak isterse ya da sizin onun yanında yatmanızı isterse; çocuğunuzla öncelikle bunu neden istediğini konuşun. Yalnız yatmaktan korkması buna sebep olabilir. Çocuklara bu durumda yalnız yatma konusunda teşvik edici cümleler kurmanız, bu durumu daha rahat çözümlemenizi kolaylaştırır.

Çocuklar kendi odasında, kendi yataklarında uyumalıdır. Zaman zaman, yanınıza sokulduğunda, güvende hissetmek istediğinde, hasta olduğunda, üzücü veya korkutucu bir olay yaşadığında, bu durumu olumlu karşılayabiliriz. Bu hoşgörü her iki tarafı da iyi hissettirebilir. Bu durumu alışkanlık haline getirmesini engellemek önemlidir. Kendi odasının ve sizin odanızın özel olduğunu bilmesi önemlidir.

Böyle durumlarda yatağımıza uyumak için geldiğinde, uykuya geçene kadar sarılmanızı ve uyduktan sonra yatağına geçirmeniz önemlidir.

Paylaş.

Yorumlar