KADINA YÖNELİK ŞİDDET EĞİTİMLE ENGELLENECEK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadına yönelik şiddeti ve ayrımcılığı önlemek için erken yaşlardan başlayarak, örgün ve yaygın eğitim yoluyla toplumsal bilinç düzeyini yükseltmeyi hedefliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadına yönelik şiddeti ve ayrımcılığı önlemek için yeni uygulamaları hayata geçirecek. Bu kapsamda özellikle çocuklara verilecek eğitimle, bu konudaki toplumsal bilinç düzeyi yükseltilecek.

Hükümetin 2017 programına göre; ailenin bütünlüğünün korunması, bilinçlendirilmesi ve desteklenmesine yönelik Sosyal Hizmet Merkezleri (SHM) aracılığıyla Aile Eğitim Programı'nın (AEP) ve Evlilik Öncesi Eğitim Programı'nın ulaştığı kişi sayısı artırılacak.

EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİMLER ARTACAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, aile kurmak amacıyla bir araya gelen çiftlerin, evlilik hayatına hazırlanmaları amacıyla oluşturulan Evlilik Öncesi Eğitim Programları kapsamında 100 bin kişiye hizmet verilecek.

Ailelerin kuşaklar arası çatışmanın oluşturdu sorunlarla baş edebilmesine yönelik AEP kapsamında Kuşaklar Arası İletişim Eğitim Modülü geliştirilecek. Kötü alışkanlıkların ve bağımlılıkların azaltılmasına yönelik eğitim modülü hazırlanmış olup, aile eğitimlerinin verilmesine devam edilecek. Sokakta yaşayan, çalışan, çalıştırılan, risk altında olduğu tespit edilen çocuklar ile koruma altında olup madde bağımlılığı tedavisi tamamlanan çocuklar ve ailelerine psikolojik, sosyal destek programları uygulanacak.

AİLE VE BOŞANMA SÜRECİ DANIŞMANLIĞI HİZMETİ

Boşanmaların azaltılması amacıyla aile danışmanlığı ve uzlaştırma mekanizmaları geliştirilecek. Tek ebeveynli ailelerin karşılaştıkları sorunların çözümüne yönelik izleme ve rehberlik hizmetleri yaygınlaştırılacak.

Aile Eğitim Programları kapsamında oluşturulan Evilik Öncesi Eğitim Programı çerçevesinde ailelere yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Evlilik yaşantısına bilinçli bireyler olarak girilmesini sağlamak amacıyla Evlilik Öncesi Eğitim Programı özellikle belediyeler aracılığıyla ülke genelinde yaygınlaştırılacak. Aile mahkemeleri ve barolarla yakın işbirliği yapılarak, boşanmaların azaltılması amacıyla boşanma süreci yaşayan çiftlere yönelik Aile ve Boşanma Süreci Danışmanlığı hizmeti sunulacak.

KADINA ŞİDDETİN ÖNLENMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR

Kadına yönelik şiddetin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılabilmesi amacıyla özellikle erken çocukluktan başlayarak örgün ve yaygın eğitim yoluyla toplumsal bilinç düzeyi yükseltilecek. Kadına yönelik şiddetin azaltılması için toplumsal bilinç düzeyinin yükseltilmesi, kurumlararası koordinasyonun güçlendirilmesi ve sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin artırılması doğrultusunda çalışmalar yapılacak.

İstanbul Sözleşmesi'nden kaynaklanan yükümlülükler gereğince mevzuat revizyonuna yönelik çalışmalar yapılacak. Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi kapsamında yetiştirilen eğitici personel tarafından olaylara müdahalede görevli 65 bin Emniyet Genel Müdürlüğü personeline hizmet içi eğitim verilmesi hedefleniyor.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle