TİKA'DAN AFGANİSTAN TARIMINA DESTEK

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'da tarıma destek vermek amacıyla Kabil Üniversitesinin deneme bahçesinde su kuyusu açıp, otomatik sulama sistemi kurdu.

Kabil Üniversitesinde düzenlenen törende konuşan TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, üniversitenin Ziraat Fakültesi ile önemli bir proje başlattıklarını söyledi.

Kuruyemiş sektörünün ülkenin önemli geçim kollarından olduğuna dikkati çeken Şahin, "Bu sektöre mühendis yetiştiren Kabil Üniversitesini seçtik ve 3 yılık program hazırladık. Bu program kapsamında 30 bin metrekarelik deneme bahçesini kurduk. Bahçenin düzenli sulanması için yüz metre derinlikte su kuyusu açtık ve otomatik sulama sistemi kurduk" şeklinde konuştu.

1500 ÖĞRENCİYE UYGULAMALI EĞİTİM

Projeyle bin 500 öğrenciye uygulamalı eğitim verilmesi ve birkaç tane daha deneme bahçesi kurulmasının amaçlandığını aktaran Şahin, sonraki aşamalarda bu öğrencileri Türkiye'ye göndereceklerini, Türkiye'den de misafir öğretmen getireceklerini anlattı.

Şahin, Afganistan'da tarım sektörünün gelişmesi için 500 bin dolar değerindeki projenin 3 yıl devam edeceği bilgisini vererek, çalışmaların bu ülke için çok önemli faydaları olacağını dile getirdi.

AFGANİSTAN'A DESTEK DEVAM EDECEK

Afganistan'daki Türk Gücü Komutanı Tümgeneral Mehmet Cahit Bakır da Afgan-Türk dostluğunun daha da güçlenmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Bakır, "Buradaki kuruluşlarımızla TİKA başta olmak üzere, Afganistan'a destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

Kabil Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Habibullah Habib de Türkiye'ye Kabil Üniversitesine yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ederek, projenin öğrencilerin gelişimi açısından önem taşıdığını belirtti.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle