SURİYELİ ÇOCUKLARIN DEDESİ OLDU

Aydın'da soğuk havada kalacak yeri olmayan Suriyeli aileye evinin alt katını veren ve tüm eşyalarını temin eden Mustafa Turan, yakından ilgilendiği Suriyeli ailenin çocuklarına da adeta dedelik yapıyor.

Ülkesindeki iç savaştan ve DEAŞ terör örgütünden kaçarak Aydın'a gelen Suriyeli Elmeşhur ailesini kira almadan evine yerleştiren ve ailenin tüm eşyalarını temin eden 74 yaşındaki Mustafa Turan, yakından ilgilendiği ailenin çocuklarını da torunlarından ayırmıyor.

SURİYELİ AİLENİN SORUNLARIYLA İLGİLENİYOR

Efeler ilçesine bağlı Efeler Mahallesi'nde kendisine ait 3 katlı binanın alt katındaki daireyi soğuk havada kalacak yeri olmayan 3 çocuklu Suriyeli aileye veren Turan, kira istemediği ailenin tüm sorunlarıyla da ilgileniyor.

Eşyası olmayan aileye koltuk, dolap, çamaşır makinesi alan Mustafa Turan, yardım kuruluşlarını ziyaret ederek, ailenin diğer ihtiyaçlarının da tamamlanmasını sağladı.

Arapça öğrenmeye başlayan Turan, Suriye'nin Rakka şehrinden terör örgütü DEAŞ'ın baskıları sonucu 6 ay önce ayrılarak Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan Elmeşhur ailesini sık sık ziyaret ederek, ihtiyaçları olup olmadığını soruyor.

Suriyeli çocuklara bisiklet alan Mustafa Turan, torunlarından ayırmadığı Zeynel Abidin (2), Tacettin (3) ve Seyfettin Elmeşhur (6) ile evin bahçesinde oyunlar oynuyor.

Turan'ın eşi Seher Turan ise hamile olan Cevahir Elali'nin ev işlerine yardım ediyor.

EŞİMLE BERABER ARADA İNİP HAL HATIR SORUYORUZ

Mustafa Turan, titiz biri olduğunu, evine kiracı alacağı zaman oldukça seçici davrandığını, ancak soğuk havada kalacak yeri olmayan Suriyeli aileyi görünce tereddüt etmeden evini onlara ücretsiz tahsis ettiğini söyledi.

Sadece Allah'ın rızasını gözettiğini vurgulayan Turan, "Geldiler bize ama hiçbir şeyleri yok. Kendi imkanlarımızla ve hayır işleriyle uğraşanlara durumu anlattık. Sağ olsunlar onların da yardımıyla eve eşya aldık. Biz onlardan memnunuz, inşallah onlar da bizlerden memnundur. Ensar-muhacir ilişkisi içinde olduk. Benim 21 torunum vardı, 3 de bunları sayarsak 24 torunum oldu. Beni çok seviyorlar, ben de onları çok seviyorum. Eşimle beraber arada inip hal hatır soruyoruz. Aileden birileri oldular artık." diye konuştu.

Eşi Yasin'in inşaatlarda çalışarak evi geçindirdiğini ifade eden Suriyeli Cevahir Elali ise şunları kaydetti:

"Mustafa amcadan Allah razı olsun. Bize ne gerekiyorsa yardım etti. Biz 5 aile bir evde kalıyorduk. Yatacak yerimiz yoktu. Mustafa amca bize sahip çıktı. Hayat Suriye'de çok zor. Orada savaş var. Kalmak isterdik ama DEAŞ'ın zulmünden kaçmak zorunda kaldık. Geldik Türkiye'ye, buralar çok güzel. Allah Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun."

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle