SULTANAHMET CAMİİ KONTROLDEN GEÇİRİLDİ!

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 399 yıllık Sultanahmet Camii'ni tabanından minaresine kadar kontrolden geçirdi.

Sultanahmet Camisi'ni tabanından minaresine inceleyen Vakıflar Genel Müdürlüğü, kayma nedeniyle can güvenliğini tehdit eden bir minareyi restorasyona aldı.

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ilk 6 minareli camisi olan ve I. Ahmed tarafından mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya 1616 yılında yaptırılan Sultanahmet Camii'nin, baştan aşağı incelendiğini söyledi.

6 MİNAREDEN BİRİNDE KAYMA TESPİT EDİLDİ

Caminin öncelikle zeminin röntgeninin çekildiğini belirten Ertem, caminin yapımının üzerinden yüzlerce yıl geçmesine rağmen zeminde ciddi sorun olmadığının belirlendiğini anlattı. Çalışmalar kapsamında minarelerin statiğinin kontrol edildiğini dile getiren Ertem, ön çalışmalarda caminin 6 minaresinden birinin kaymakta olduğunun görüldüğünü aktardı.

Ertem, "Minarenin bu haliyle can güvenliği açısından tehlike oluşturduğu tespit edildi. Zaman zaman minareden taşlar düştüğü gözlendi ve duruma acil olarak müdahale edildi" diye konuştu.

BİR SENE İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK

Vakıflar Genel Müdürü Ertem, ilgili koruma kurulu onayıyla minarenin külah ve peteklerinin söküldüğünü dile getirerek, şu bilgileri verdi:

"İncelemede minarenin çok kötü durumda olduğu görüldü. Şu anda nasıl bir güçlendirme yapılması gerektiği hususunda statik raporu hazırlanması bekleniyor. Raporun sonucunda uygulamaya geçilecek ve 1 sene içinde minare güçlendirilmiş olacak, külah ve petekler yerine takılacak."

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle