SULTAN II. ABDÜLHAMİT MÜSLÜMAN KIZ İÇİN ŞİLİ'YE OPERASYON DÜZENLEDİ

Devlet arşivlerinden çıkan bir belgede, Sultan II. Abdülhamit'in, Şili’de zor durumda olan bir Osmanlı kadınını ülkeye getirmek için operasyon düzenlediği ortaya çıktı.

Belgeye göre Osmanlı Sultanı II. Abdülhamit, Güney Amerika’da sokaklara düşmüş bir Osmanlı kadınını ülkeye getirmek için operasyon düzenletti. Sultan, verdiği talimatta gerekçe olarak şunu ifade ediyor: “Müslüman kızın yabancı bir memlekette sefalet içerisinde bırakılması İslam’a aykırı bir iş.”

ŞİLİ’DEN ABDÜLHAMİD’E MEKTUP GELİR

II. Abdülhamit Han, dönemin sekizinci Maliye Dairesi Müfettişi Lofçalı Mehmet Efendi’nin oğlu Mehmet Reşit’ten bir mektup alır. Mehmet Reşit Efendi, Güney Amerika’da Şili Cumhuriyeti’nin Valparazo şehrinde yaşadığını ve tüccarlık yaptığını belirttiği mektubunda, sultana, sokakta Osmanlı tebaasından olan ve kötü yola düşerek frengiye yakalanmış bir kadından bahseder. Mehmet Reşit, kendisinin de ilgilendiği kadın için sultandan yardım ister.

SULTAN II. ABDÜLHAMİT’TEN TALİMAT

Mektupta anlatılan bilgileri inceleyen II. Abdülhamit Han, Zaptiye Nazırı’na talimat vererek olayın gerçek olup olmadığını araştırmasını ister.

YAHUDİ HIRSIZ TARAFINDAN KAÇIRILIR

23 Şubat 1891 tarihli belgeye göre, Zaptiye Nazırı Sultan II. Abdülhamit’e, “Edirne Hükümeti azasından İsmail Bey’in hanesinde hizmetçilik eden kadın, Lazatorona isimli Yahudi bir hırsız tarafından fuhuş yaptırmak için Latin Amerika’ya kadar kaçırılmıştır. Bu Müslüman kızı orada esir gibi kullanılmış ve sonunda kız efrenciye (frengi) hastalığına yakalandığı için sokağa atılmıştır” bilgisini verir.

“MÜSLÜMAN KIZI SEFALET İÇİNDE BIRAKMAK İSLAM’A AYKIRI”

Bunun üzerine II. Abdülhamit Han şu talimatı verir: “Bahsedilen Müslüman kızın, yabancı bir memlekette sefalet içerisinde bırakılması İslam’a aykırı bir iş olacağından bahisle kızın derhal İstanbul’a getirilmesi için Mehmet Raşit Efendi ile haberleşilmeli. Bahsi geçen Lazatorona hakkında dahi gerekli tahkikât yapılmalı.”

MÜSLÜMAN KIZIN İSTANBUL’A GETİRİLMESİ İŞİNE GELİNCE…

Sultan’ın özel olarak ilgilendiği olayda kimsesiz kızın nasıl İstanbul’a getirileceği ise belgede şu şekilde ifade ediliyor: “Müslüman kızın İstanbul’a getirilmesi işine gelince, Amerika Sefareti marifetiyle bu olay tahkik ettirilmeli. Yol masrafları, Amerika Sefareti marifetiyle tesviye ettirilerek İstanbul’a getirilmesi amacıyla Hariciye Nâzırlığı’na gerekli emrin verilmesinin münasip bulunmuştur.”

EL TURKO BELGESELİ 29 OCAK'TA

29 Ocak Perşembe günü TRT Türk'te yayınlanacak El Turko adlı belgeselde, Sultan II. Abdülhamit'in Şili operasyonuna yer verilecek.

Kaynak: Haber 7

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle