OKULLARIN DIŞINDA "OKUL" ÇOK!

Genç Dergi “Okulsuz da Olur!” kapağıyla okuldaki eğitim ve öğretimin yanı sıra alternatif eğitim-öğretim imkânlarını masaya yatırıyor. Bu manada birçok müspet ilim kuruluşunun çalışmaları tanıtılıyor. Dosyanın dikkat çeken özelliği ise bu ilim faaliyetlerinin bazılarının artık internet üzerinden yapılıyor olması, tam da günümüz gençlerini kuşatan bir çalışma olarak karşımıza çıkması…

Diploma sevdasının, insanlara köle muamelesi yapan sistem içerisindeki sistemlerin konuşulduğu bir dosya oldu. İLAM Akademi, İSAR, İFAM, HUZEM, Sosyal Doku Vakfı, BİSAV ve daha birçok önemli eğitim merkezinden, akademiden, uzmanlardan görüşler; fikirler aldık.

Genç’in Eylül muhtevası ise şöyle:

SORDUK-ÖĞRENDİK / SÜLEYMAN RAGIP YAZICILAR

“Afrika’ya Gitmek İsteyen Var mı?”

TÜRKİYE GÜNDEMİ / SALİH YÜZTGENÇ

“Çözüm Sürecinin Şaşırtmayanı; İçimizdeki İrlandalılar”, “Yerleştiğin Yer Senindir!”, “Gençliğin Nabzı Kamplarda Atar!”, “Mesele Sadece Oyun Değil; Hâlâ Anlamadın mı?”…

Ne Var Ne Yok?

“UGED 40 Gönüllüyü Balkanlara Yolluyor!”, “Erken Seçime Gidiyoruz; Tarih 1 Kasım”, “Öteki Gündem: Kurban Bayramı, Okulların Başlaması ve Hac Yolculuğu”…

DÜNYA GÜNDEMİ / BEYTULLAH DEMİRCİOĞLU

“Şeytanlaştırma” İle Kontrol Edilmek İstenilen Türkiye”, “PKK ve DAİŞ’in Ortak Düşmanı Kim?”, “Parlatılan Ruhani Döneminin Kara Yüzü”, “ABD’nin Yeni Ortadoğu Denkleminde", “Sünniler ve Şiiler”, “Kürt Devleti Hayali ve İsrail”…

“DÜNYA SÂLİHLERİ BEKLİYOR” - MEHMET LÜTFİ ARSLAN

Dünya bizi bekliyor ifadesini tashih edelim güzel kardeşler; dünya aslında sâlihleri bekliyor. Bize düşen sâlihlerden olmaya niyet ve sâlihlik yolunda gayrettir.

DOSYA / HÜSEYİN KÜÇÜKALİ - İREM KÜÇÜKALİgenc_108

GENÇ bu ay, “Okulsuz da Olur!” diyor. Diplomadan ziyade şahsiyet, kişilik ve özgüven eğitimi veren kurumlar; akademiler inceleniyor… İLAM Akademi, HUZEM, İSAR, Sosyal Doku Vakfı, İFAM, İLEM, RUZEM, BİSAV gibi kurumlardan görüşler alındı. Dilerseniz dosyamızdan kısa bir bölüm paylaşalım:

“Formel eğitim kurumlarının belli kalıpların dışına çıkamaması, değişim ve rekabetin sürekli öğrenmeyi zaruri kılması gibi gerçekler bilişim teknolojilerinin geldiği nokta ile birleşince okullara alternatif bir takım platformlar çıktı. Okullardan çok daha zengin içerik, program ve esneklik vaat eden bu yapıların bizdeki hâsılasını en güzel başlığımız özetliyor: “Okulsuz da olur.” Bakalım, belli başlı örneklerini incelediğimiz bu yapılar hakkında siz ne düşüneceksiniz?”

“ANKA’NIN EN UZUN TÜYÜ” - RABİA GÜLCAN KARDAŞ

Alternatif okulları en iyi bilen insanlardanız desek, yanlış olmaz herhalde. Çünkü bizler Darü’l Erkam’ın evinden çıktık, teşbihte hata olmazsa.

“BİR GÜN BİZDE DE “EV OKUL” OLUR MU?” - HATİCE SARI

‘‘Ev okul’’ (Homeschooling) sistemiyle çocuğunuzun ilgisini ve istidadını, o daha lise çağına bile gelmeden fark edip yönlendirebiliyorsunuz.

“HAYATININ EN ÖNEMLİ ÂNI...” - YUNUS EMRE TOZAL

Saat 09.30. Amme cüzünü okumaya başladı. Rüzgâr bir başka esiyor, hocalarının gözlerinin içi gülüyor. Yine sallanmayı ihmal etmiyor, daha bir iştiyakla sallanıyor, sallandıkça Kur’an’a yaklaşıyor.

“DIŞARDA İLİM VAR, OKUL ÇOK SIKICI BE KARDEŞLİK!” - ASIM GÜLTEKİN

Müslümanların hiçbir şeyi beceremediğini kafamızı kıra kıra bize öğretmeye çalıştılar yıllarca. Oysa o kadar harika adamlar var ki Müslümanlar arasında…

“DERTLİ DİNDAR ABLALAR” - AYŞEGÜL GENÇ

Bir büyüğümüzün de dediği gibi kayısı çiçeği gibi tez açıp çabuk döküyor neşeli dindar kızlar. Baharı müjdelerken bir anda hazana dönüşüyor söyledikleri.

“BANA HOCANI SÖYLE SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM” - SELİM TİRYAKİOL

Hakiki öğrenme için bundan böyle eğitim sisteminde “okul” değil “hoca” vurgusunun yapılmasını öneriyorum. Paralel bir okumayla bunu şöyle de ifade edebiliriz; “diploma” değil “icazet/izin belgesi” vurgusu yapmalıyız.

“AFGANİSTAN’A YOLCULUK 7: VEZİRİSTAN’IN ORTA ÇAĞ’DAN KALMA ŞEHİRLERİ - ADEM ÖZKÖSE

Miranşah, Mirali gibi şehir merkezlerinden geçerken Veziristan’ı daha iyi gözlemleme imkânı buluyordum. Burada şehirler daha çok Orta Çağ’dan kalma yerleşim bölgelerine benziyordu. Sanki bir zaman makinesiyle 14. Yüzyıl’a geri dönmüştüm.

“YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN DÜZYAZI EL REHBERİ” - TURGAY BAKIRTAŞ

Dostoyevski, Belinski olmasaydı da çok büyük bir yazar olacaktı muhtemelen. Ama onun eleştirilerinin yazarı nasıl kamçıladığını görünce bu sürecin daha da hızlandığı anlaşılıyor. Siz de, eğer iyi yazmak istiyorsanız, asla ama asla iyi yazdığınızı düşünmeyin, kendinize bir Belinski bulun ve onun eleştirileriyle yatağa düşün.

“OSMANLI NEDEN UNUTTURULMAK İSTENDİ?” - YUSUF KAPLAN

Osmanlı’nın unutturulması boşuna değil: İslâm dünyasını, ancak Osmanlı gibi yeniden akidevî, fikrî ve siyâsî sütunlar üzerinden birleştirebilecek muazzam ve muazzez bir hakikat medeniyeti fikri yeniden ayağa kaldırabilir çünkü.

GÖNÜL DERGÂHINDAN HİKMETLER / OSMAN NURİ TOPBAŞ

Velhâsıl, bir eğitim yılının sonunda takdirlik karne bekleyen bir öğrencinin sene içinde nasıl ki derslerine muntazam bir şekilde çalışıp vazifelerine îtinâ göstermiş olması gerekiyorsa; şu dünya hayatının sonunda kendisine Cennet takdir edilmesini isteyen bir insanın da, İslâm ahlâkı üzere yaşaması şarttır.

CAN DAMLALARI / ALİCAN TATLI

“Allah Dostlarından: İMÂM-I ÂZAMLAR NASIL YETİŞİR?”, “Tarih: Sır Saklayabilir misin?”, “Tarih: Dermanı Olmayan Dert”, “Mesnevî: Her Derdin İlacı”, “Kıssadan Hisseler: İlmin Gücü”.

“İLÂHÎ YARDIM KESİLİRSE İŞTE FELÂKET O ZAMANDIR” DR. ÂDEM ERGÜL

İbn Teymiye der ki: “Ne zaman bir meselede tıkanıp kalırsam veya bir konuda zorluklarla karşılaşırsam, o zaman ben bin kere veya ondan biraz daha fazla yahut biraz daha az istiğfâr okur Allah’tan yardım niyaz ederim. Nihayet içim açılır, zihnim durulur, zorluklar çözülür gider.”

PORTRE / “VAİZLER SULTANI: TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ” - YUSUF TEMİZCAN

“Ağzımızın tadı, kalbimizin, aklımızın, dimağımızın ve her şeyimizin tadı, ancak Allah ile beraber olmakla olur.”

SİNEMA / KADİR BEKÂR

“Majidi’nin Filmi Geliyor”

Hayrettin Karaman, “Muhammed (s.a.v.)” filminin İslami hassasiyetlere dikkat edilerek çekildiğini söyleyerek şunları ekledi: “Bu çerçevede hassasiyetlere dikkat edildiğini gördüm. Peygamberimizin suretinin doğrudan bir insan tarafından gösterilmemesi gerekir. Bu filmde de bu hassasiyete dikkat edilerek, Efendimiz’in (s.a.v.) yüzünün hiçbir şekilde gösterilmediğini gördüm.”

“KUDÜS’E GİTMEK ŞARTTIR” - TAHA KILINÇ

“İşgal oldukça Kudüs’e gitmem” romantikliği, bize ait olanı Siyonist işgalcilerin insafına bırakmaktan başka bir şey değildir.

“HAKLI OLSAK DA GADDAR OLMASAK!” - MEHMET DİNÇ

Genç hemen amcanın yanına gidiyor. Özür diliyor. Helallik istiyor. Yerini vermeyi teklif ediyor. Sarılıyor. Öpüyor. Amca üzgün. İçli içli ağlamaya devam ediyor.

“BEDELLİ GÖNÜLLÜLÜK” - HALİT YASİR ÖZOĞUL

Gerçek gönüllü kişi, istisnâdır, değerlidir, yerine göre bulunmaz Hint kumaşıdır. Değerini bilmek, onu hebâ etmekten âzamî çekinmek gerekir.

“ALAN FIKIHÇILARINA İHTİYACIMIZ VAR” - SİNAN ÖZGENÇ

Asıl tartışmak istediğim; fetva sorduğumuz kişilerin yani fıkıhçıların, fetva verdikleri alanlarla ilgili olarak uzmanlık yahut derinlemesine bilgi edinmeyi gerekli görüp görüp görmedikleri.

“MANİPÜLASYON, PROPAGANDA VE BEYİN YIKAMA” - S.BİLGEHAN EREN

1984 yılında dünya üç süper güç arasında paylaşılmıştır. Doğu Asya, Avrasya ve romanın konusunun geçtiği Okyanusya. Üç süper gücün de görünürde farklı bir yönetim yapısı vardır.

“KAFA İLE DAKİKADA 45 KARPUZ KIRMAK” - HASAN YAVUZ UĞURLU

Televizyon, şuurdaki son pırıltıları da yokeden bir cehennem makinesidir. Kişiyi gerçek hayattan koparan ve bir hayal dünyasında yaşatan hissi bir istimna... Cemil Meriç

“TÜRK & KÜRT İZDİVAÇLARININ GENETİK MİRASI” - CİHAN TAŞTAN

Evveliyatı düşünülse siyah ve beyaz insanların atalarının Hz. Adem ve Havva olduğu görülecek ve gerçek farkın değişen birkaç DNA şifresi olduğu fark edilecek.

“MAVİ DONDURMA” - HANDE BERRA

Osmanlı’nın kanıyla sulanan bu topraklarda mavi beyaz haçlının mührü dalgalanıyor. Rüzgar küsmüş, minareler kırık. Bir mürekkep izine kurban gitti bu adalar.

BKZ: OKUL / SAMİ YAYLALI

“Okul - Diriliş Zeytune Üniversitesi İle mi Başlayacak? - Mahalle Mektebi - Mektebin Bacaları - Tevhid İyi Peki Ya Tevhidi Tedrisat? - Ölü Ozanlar Derneği - Köy Enstitüleri - İmam Hatip Ruhu - Okulsuz Toplum”

GENÇ’TEN HABERLER: “GENÇ KAMP 2015”

Okuyan - Konuşan ve Yazan Gençlik Geliyor! - “Ben Varım” - Diyenlerin Kampı - Gökkubbede Bir Hoş Sadâdır GENÇ Kamp - Genç Kamp Ömre Bedel - HAK’tan Seçmeli Yaz Programı

BİLİŞİM – NET / MUHAMMED MURAT TUTAR

“Dijital Dünyanın Mektepleri” – “Görüntüye Aldanmayın!” – “İnterneti Niçin Kullanıyoruz?”

Neler Yeni?

“Hangouts Artık Webde!, Twitter’da Sınırsız DM, Astronomi TAKAT’ten Sorulur, Angry Birds 2 Rekor Kırdı!”

FOTOĞRAF / HALİL İBRAHİM KURUCAN

“İç Mekân Fotoğraf Çekimi”

YAZI ATÖLYESİ / METİN KARABAŞOĞLU

“İyi Konu Bulmak Önemlidir Ama Yetmez - Mezcetme Çabası Takdire Değer - Güzel Gidiyor Ama Yarım Kalmış - Okunabilir Yazı Yazmak”

Ayın Yazısı: “DURUN KALABALIKLAR! BU CADDE…” FATMA ZEHRA USLU

“ÖDÜLLÜ TEST”NE BİLİYORUZ Kİ? / AYŞE YAZICILAR

23 Eylül’e kadar tüm sorulara doğru cevap veren 1 kişiye, muhteşem bir hediyemiz var: Asım Köksal’dan İslam Tarihi, sempatik boy, 8 cilt.

Eylül ayı röportajları ise şöyle:

Uğur Akkafa: “Gençlerin Anlayacağı Dilden Konuşuyorum.” Konuşan: Salih Yüztgenç

Muhammet Aşır Karabacak: “Bagamoyo Tanzanya Demelisiniz!” Konuşan: Fatih Ersoy

Amara Majeed: ”Tüm Müslüman Hanımlar, Birleşin!” Konuşan: Hatice Sarı

Ayrıntılı Bilgi: www.gencdergisi.com

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle