ÖDÜLLÜ VASAT TİYATROCUDAN BÜYÜK SAYGISIZLIK

Yıllarca konser alanı vazifesi görerek fetih ruhunu inciten Rumeli Hisarı'nda bulunan mescidin, aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesi, törende ödül alan vasat tiyatrocuyu rahatsız etti.

Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethi öncesinde Anadolu Hisarı'nın tam karşısına 90 gün gibi kısa bir sürede yaptırılan Rumeli Hisarı'nda yarım asırdan fazladır harabe bir halde bulunan ve geriye sadece virane haldeki minaresi kalan mescit yeniden inşa ediliyor.

[caption id="attachment_30307" align="aligncenter" width="649"]boğazkesen Boğazkesen Mescidi inşaatı sürüyor.[/caption]

"MESCİDE KARŞI SALDIRI BAŞLATALIM"

Sadri Alışık Ödül Töreni'nde 'yılın en iyi kadın sanatçısı' ödülünü vermek üzere sahneye davet edilen Defne Halman, Rumelihisarı'ndaki mescidin yapılmaması için sanatçıların harekete geçmesi çağrısında bulundu. Defne Halman konuşmasında "Rumeli Hisarı sahnesine mescit yapmak isteyenlere izin vermeyelim. Hep beraber sesimiz çok yüksek çıkıyor. Beraber direnelim" çağrısı yaptı. Geceye katılanlar alkışlar ile Halman'a destek verdi.

İSTANBUL'UN İLK CAMİSİNİ KONSER ALANI YAPTILAR

Günümüzde konser alanı olarak kullanılan mescit, İstanbul'un ilk camisi olan Boğazkesen Mescidi. Beş asır boyunca ayakta kalan bu mescid, 1950'li yıllarda tamamen yok olmuş geriye de sadece şerefesi yıkılmış minaresi kalmıştı. Geçtiğimiz yıllarda “açık hava tiyatrosu" olarak kullanılan cami alanının son yıllarda ise “Rumeli Hisarı konserleri" veriliyordu.

[caption id="attachment_30309" align="aligncenter" width="603"]Rumeli Hisarı içindeki Boğazkesen Mescidi'nin yukarıdan görünüşü. Rumeli Hisarı içindeki Boğazkesen Mescidi'nin yukarıdan görünüşü.[/caption]

MAYIS SONUNDA BİTECEK

Dünya Bülteni'nde yer alan habere göre Koruma Kurulu'nun onayından geçen proje kapsamında tarihi mescidin yeniden ihya ve inşa edilmesi için 28 Mayıs 2013 tarihinde ruhsat alındı.

Ardından da İBB ile İstanbul Kubbe Derneği arasında 6 Eylül 2013'de inşaat sözleşmesi yapıldı. Yapım işini İstanbul Kubbe Derneği üstlenirken, inşaat faaliyetleri geçtiğimiz yıl Haziran ayında başlandı. Restorasyon projesi kapsamında Rumeli Hisarı'nda ilk olarak sarnıç duvarları ve derz yapımı tamamlandı.

Ardından da sarnıç üzerindeki ahşap döşeme kirişleri yerleştirilerek, sarnıcın üst kotunda yer alan mescit ana duvarlarının inşasına başlandı. Bu ay sonunda tamamlanması öngörülen mescit için açık hava tiyatrosunun olduğu alan saç levhalarla kapatıldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Siz kimin bağından kimi kovuyorsunuz. Orası zaten ibadet mekanı. Bir süredir amacına aykırı kullanılıyordu." dedi.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle