NETANYAHU 'AKSA' İŞGALİNİ AKLAMAYA ÇALIŞIYOR

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'in Kudüs'teki politikalarına yönelik eleştirilere yanıt verdi. “Birleşmiş Kudüs, ebedi başkentimizdir" diyen Netanyahu, ilk kez açık bir şekilde, "Kudüs için savaşıyoruz" dedi.

"KUDÜS İÇİN SAVAŞIYORUZ"

Yaptığı konuşmada, "Birleşmiş Kudüs, ebedi başkentimizdir" diyen Netanyahu, "Kudüs için savaşıyoruz. Uzun bir savaş olabilir ancak galip geleceğimize eminim. Bazıları için İsrail'in Kudüs'teki egemenliği politik mücadelenin bir parçası. 3 bin yıldır Yahudiler'in başkenti olan Kudüs provokasyon olarak nitelendiriliyor" ifadelerini kullandı.

"MÜSLÜMANLARIN İBADETLERİNE MÜDAHALE ETMEK İSTİYORMUŞUZ, YALAN"

Netanyahu, şunları kaydetti:

"Tarihi yeniden yazmak istiyorlar. Kudüs'e olan büyük yakınlığımızı göz ardı ediyorlar ve Mescid-i Aksa'daki statükoyu değiştirmeye çalıştığımızı öne sürüyorlar. 'Aksa'yı yıkmak istediğimiz' ya da 'Müslümanların buradaki ibadetlerine müdahele etmek istediğimiz" gibi yalanlar yayıyorlar. Bundan daha büyük bir yanlışlık olamaz." 

[caption id="attachment_18221" align="aligncenter" width="600"]İSRAİL POLİSİNİN BASKISINDAN SONRA MESCİD-İ AKSA'NIN SON HÂLİ İSRAİL POLİSİNİN BASKININDAN SONRA MESCİD-İ AKSA'NIN SON HÂLİ[/caption]

Müslümanlara yönelik acımasız saldırıları tüm dünya halklarının şiddetli tepkisine neden olan İsrail Devleti'nin en tepesindeki isimden "Müslümanların buradaki ibadetlerine müdahele etmek istediğimiz gibi yalanlar yayıyorlar" Şeklinde bir açıklama gelmesi, şaşkınlığa sebep oldu. 

MESCİD-İ AKSA’NIN ÖNEMİ

Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s-Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

300israilaskeri

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle