NAFÎ BABA TEKKESİ, BİZANS MERKEZİ Mİ OLACAK?

Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde bulunan, yeniden ihya ve inşa edilen Nafi Baba Tekkesi Bizans Araştırmaları Merkezi oluyor. Tekkenin zikir meydanı olarak kullanılan tevhidhane ise kokteyl salonu olarak düzenlenmiş. Ayrıca aynı arazi üzerinde bulunan ve İstanbul'u fetheden Osmanlı askerlerinin şehitlikleri bulunan kabirler, köpek yuvası olmuş durumda.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs sınırları içerisinde bulunan Rumelihisarı Şehitlik Dergâhı arazisinde yeniden ihya ve inşa edilen Nafi Baba Tekkesi, Bizans Araştırmaları Merkezi oluyor.

BÜ Bizans Araştırmaları Merkezi'ne tahsis edilen tekkede Şehitlik Dergâhı'na ve Nafi Baba Tekkesi'ne ait hiçbir işaretin bulunmaması dikkat çekiyor.

Kalkınma Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi'nin hazırladığı Şehitlik Dergâhı (Nafi Baba Tekkesi) Kültür ve Evrensel Değerler Araştırma Merkezi Projesi'ne milyonlarca lira kaynak aktararak yeniden ihya ve inşa edilen tekke binası Şehitlik Dergâhı'nın ruhuyla pek örtüşmeyen Bizans Araştırmaları Merkezi'nin kullanımına arz edilerek Şehitlik Dergâhı'nın ruhaniyetine uzak amaçlarda kullanmaya hazırlanıyor.

İSTANBUL'U FETHEDEN ASKERLERİN KABİRLERİ BİZANS MERKEZİ Mİ OLACAK!

BÜ Bizans Araştırmaları Merkezi, Bizans askerlerinin 1451 yılında Muhammed Abdünnafi Baba'nın dedelerini şehit ettiği arazi üzerinde, İstanbul'u fetheden askerlerin kabirlerinin hemen yanında faaliyet gösterecek.

Boğaziçi Üniversitesi Bizans Araştırmaları Merkezi'ne oldukça ironik bir şekilde Nafi Baba Tekke binasının en güzel ve en büyük salonu mekân olarak tahsis edilmiş.

ŞÜHEDA KUYUSU VE TARİHİ ŞEHİTLİK HARAP VAZİYETTE

Bununla birlikte Bizans Merkezi'ne mekân olan tarihi Tekke arazisini kanlarıyla sulayan şehitlerin medfun bulunduğu Hicri 855 (M. 1451) tarihli Şüheda Kuyusu ve tarihi şehitlik hâlâ metruk bir vaziyette, biz torunlarının kendilerine ne zaman asgari hürmeti göstereceklerini gözlüyor.

İstanbul'u fetheden askerlerin mübarek kabirlerinin üzeri maalesef köpek yuvasına dönüşmüş bir vaziyette. Boğaziçi Üniveritesi Güney Kampüs'te tarihi şehitlik arazisinin üzerine Boğaziçi Üniveritesi özel izinli köpek barınağı yapılmış.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle