KİTAPLAR MASUM YAZARLAR DEĞİL

Okur Dergisi'nin 5. sayısı çıktı. “Kitaplar Masum Yazarlar Değil” başlıklığını kapağa taşıyan derginin bu sayısında 186 kitap var.

2017’de ülkemizde 60 bin çeşit kitap yayımlandı. Bu günlük ortalama 164 farklı kitabın neşredildiği anlamına geliyor. Adet olarak değil ama çeşitlilik açısından dünyada 10. sıradayız. Rakamlar oldukça iyi. Daha iyi olabilir mi? Elbette. Fakat milyonlarca kitap çöplerden toplanmadığına göre ve her geçen gün yeni yayınevleri kurulduğu göz önüne alındığında “Türkiye okumuyor” sözü basit bir ezberden öte herhangi bir anlam taşımıyor.

Burada nitelikli okumalar yapma konusu kanaatimizce hep ayrı bir tartışma olarak kenarda durmalı. Çok kitap basıldığı, hatta bol bol okunduğu nitelikli bir sürece işaret etmiyor olabilir. Çok satanlar listeleri ticari kaygılarla hazırlanmalarının yanında basitliğe, aleladeliğe ve 3. sınıf edebiyata bir davet anlamına da gelebiliyor. Bu hususta, kapağa taşıdığımız “Kitaplar Masumdur Yazarlar Değil” başlıklı yazıyı bilhassa okumanızı öneririz.

Ali Ayçil, Mustafa Kirenci, Suavi Kemal Yazgıç, Ayşegül Genç, Rabia Gülcan Kardaş, Yusuf Turan Günaydın yine önemli konuları ve kitapları gündemimize taşıyorlar. Süleyman Ragıp Yazıcılar ve Salih Zeki Meriç edebiyat ve fikriyatımızın en önemli isimlerinden Nurettin Topçu’yu farklı veçhelerden yad ettiler. Sinema, şehir, çizgi roman ve çocuk kitaplığı bölümümüzün yazılarına özellikle bakınız.

Söyleşi bakımından zengin bir sayı sunmaya çalıştık. Türkiye’de kitap, kütüphane ve sahaf denilince ilk akla gelen isimlerden olan duayen araştırmacı İsmail E. Erünsal Hocamızla yaptığımız orta sayfa söyleşisine dikkat çekmek isteriz. Nouman Ali Khan, Beşir Ayvazoğlu, Cemil Oktay, Deniz Tural, Nihat Özcan, Ayşe Taşkent diğer konuşmalarımızdan. Kapak tasarım söyleşilerimizin bu sayısında ise Muhammed Nur Anbarlı var.

Dergiyi temin etmek için tıklayınız.

Ayrıntılı Bilgi: www.okurdergisi.com

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle