İNSAN OLAN İSRAİL'İN YAPTIĞINI YAPMAZ!

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa içindeki Filistinlilere müdahalesinin ardından yaşanan tahribatı gidermek için Müslümanlar onarım çalışması başlattı. Yıkılan duvarların onarımı ve temizliğini yapan Filistinliler, içerideki tahribatın izlerini gidermeye çalışıyor.

Mescid-i Aksa'nın avlusuna önceki gün yaklaşık 100 Yahudi'nin girişine izin verilmesinin ardından çıkan olaylara müdahale eden İsrail askerlerinin Filistinliler'e plastik mermiyle ateş edip, ses ve gaz bombalarıyla müdahale etmesi sonucu 27 kişi yaralanmıştı.

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa içindeki Filistinlilere müdahalesine ait yeni görüntüler ortaya çıktı. Fotoğraflarda Mescid-i Aksa'ya verilen tahribat görülüyor.

mescidiaksa.

FİLİSTİNLİ ERKEKLER MESCİD-İ AKSA'YA GİREMİYOR

Sabah erken saatlerden itibaren Aksa kapılarında kimlik kontrolü yapan İsrail polisi, kadınların geçişine izin verirken, 35 yaş altı Filistinli erkeklerin Aksa'ya girişini engelledi.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor. İşgalci İsrail, Aksa Külliyesi içerisine girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor.

israil-polisi-mescid-i-aksa-ya-girdi-4946281

MESCİD-İ AKSA'YI YIKMAK TEVRAT EMRİ

İsrail askerlerinin postallarıyla Müslümanların ilk kiblesi olan Mescid-i Aksa’ya gerçekleştirdiği küstah baskının ardından yükselen  tepkiler İsrail’e geri adım attırdı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sözcüsü Mark Regev  “Başbakan Mescid-i Aksa’daki statükoda herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi” dedi. Ancak, bu açıklamanın hemen sonra İsrail Konut Bakanı Uri Ariel, Mescid-i Aksa’nın yerine konut yapılmasının Tevrat’ın emri olduğunu, hükümetin bunu yerine getirmek zorunda olduğunu açıkladı. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman da vekillerin Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerini “düşüncesizlik” olarak nitelendirdi. Liberman, “Bu, düşüncesizliktir diyorum” değerlendirmesinde bulundu. “Bunun ucuz, kolay ve maskaralıktan ibaret bir reklam uğruna yapılan çabalar olduğunu düşünüyorum” diyen Liberman, “İzin verin de şunun düşüncesizlik olduğunu ifade edelim. Gerginliğin tırmanmasıyla güvenlik sağlanmaz” dedi.

aksa-jpg20141106143907

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle