İÇTİĞİNİZ SULARA DİKKAT EDİN!

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ülke genelindeki damacana sularından alınan 5 bin 178 numuneyi inceledi. Buna göre 127 firmaya ait 289 su numunesinde mikrobiyolojik açıdan uygunsuzluk olduğu ortaya çıktı. Gıda Güvenliği Hareketi, yayınladığı 'Ambalajlı Su Raporu'nda, piyasaya sağlıksız su dağıtan markaları deşifre etti.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) piyasadaki ambalajlı suları mercek altına aldı. Ülke genelindeki suları Sağlık Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş laboratuvarlarda inceledi.

Fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik parametrelerine irdeledi. Toplam 1,5 yıl süren piyasa denetiminden dikkat çekici bulgulara ulaşıldı.

SULARIN YÜZDE 18’İ SORUNLU

2013’te Türkiye’de ambalajlı suların piyasa gözetim ve denetimleri neticesinde toplam 2 bin 815 numune alındı. Numunelerden 178 firmaya ait 501 su numunesinde yani yüzde 17,8’inde uygunsuzluk tespit edildi.

Söz konusu 178 firmaların uygunsuz su numunesi dağılımı incelendiğinde 438’i mikrobiyolojik 35’i kimyasal, 15’i fiziksel, 12’si mikrobiyolojik ve kimyasal açıdan uygun bulunmadığı anlaşıldı.

MİKROP VE KİMYASAL ARTIKLAR

2014 yılı ilk 6 aylık periyotta ise Türkiye genelinde 2 bin 363 numune alınmışken, 127 firmaya ait 289 su numunesinde uygunsuzluk olduğu anlaşıldı.

Suların 199’u mikrobiyolojik, 61’i kimyasal, 8’i fiziksel, 18’i mikrobiyolojik ve kimyasal, 3 numunede ise mikrobiyolojik ve fiziksel uygunsuzluk taşıdığı belirlendi.

UYGUNSUZLUK 2014’TE ARTTI

iki_su_markasi_icin_iki_farkli_rapor13440237690_h910757

2013 ve 2014 ilk 6 aylık bulgular kıyaslandığında uygunsuzluk oranı yüzde 17,8’den yüzde 12,2’ye düşmesi olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

Aynı şekilde mikrobiyolojik uygunsuzluk oranında da 2014’te azalma görülürken, kimyasal uygunsuzluk oranı 2013’te yüzde 6,9 idi. Bu rakamların 2014’te yüzde 21,1’e yükselmiş olması dikkat çekti.

OZONLAMA İŞLEMİ

Araştırma ekibi mikrobiyolojik uygunsuzluktan kaçınmak için ozonlama işleminin yapılmadığından kaynaklanabileceği ihtimali üzerinde durdu.

GIDA GÜVENLİĞİ HAREKETİ'NDEN 'AMBALAJLI SU RAPORU'

Gıda Güvenliği Hareketi, Sağlık Bakanlığı’nın analiz ettiği suların Kimyasal, Mikrobiyolojik ve radyo aktif kirlilik derecelerini inceleyerek ‘Ambalajlı sular Raporu’ isimli bir çalışma yayınladı.  Gıda Güvenliği Hareketi ‘nin çalışmalarını yaklaşık 1 yıl sürdürdüğü ‘Ambalajlı sular Raporu’ oldukça çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

İlk defa tüm su markalarının öncelikle bakılması gereken değerleri olan kimyasal, mikrobiyolojik ve radyoaktif kirlilik derecelerine göre yapılan incelemede 107 (yüz yedi) su markasının ulusal ya da uluslararası standartlardan bir veya bir kaçına uymadığı tespit edildi. Numune alınarak incelenen su markalarında yaklaşık olarak 30 çeşit kirleticiye rastlandığı bu raporla ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı'nca yapılmış analizlerin kıyaslanması ile ortaya çıkan tabloda Türkiye’de yüksek fiyatla ve en kaliteli su olarak bilinen tanınmış markaların tamamı Kimyasal, Mikrobiyolojik ve Radyo aktif kirlilik açısından içilebilir olmaktan çok uzak. Her gün marketlerde, büfelerde, lüks restaurantlarda vs. rastladığımız bu markalar su analizleri ve puanlama sistemi doğrultusunda hazırlanan tabloda en alt sıralarda yer aldı.

Gıda Güvenliği Hareketi'nin Hazırladığı Raporu İncelemek İçin Aşağıdaki Resme Tıklayın;

Ekran Alıntısı

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle