GENÇLİĞİN SIRRI BU YILDIZDA

Avrupa Güney Gözlemevi’ne (ESO) bağlı, Şili’deki La Silla Gözlemevi, Messier 4 (M4) küresel yıldız kümesinin yeni bir görüntüsünü elde etti. Küresel yıldız kümeleri içerisinde M4, bize en yakın kümelerden bir tanesi. Bu yüzden M4 hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Bu yıldız kümesini esrarlı yapan özelliği ise, içerisinde ebedi gençlik sırrına sahip olabilecek bir yıldızı barındırıyor olması.

Samanyolu Gökada’mızın içerisinde, neredeyse kâinat ile yaşıt olan 150’den fazla küresel yıldız kümesi bulunmaktadır. 150 küsür küresel yıldız kümesinden biri olan M4, Dünya’ya yakınlığıyla tanınan Akrep Takımyıldızı içerisinde yer almaktadır. M4 yıldız kümesini, dürbün veya küçük bir teleskopla kırmızı renkteki, parlak Antares yıldızının yakınlarına bakarak görebilirsiniz.

fotonew

La Silla Gözlemevi’ndeki 2.2 metrelik teleskopla çekilen yeni görüntüde, M4’e mensup binlerce yıldız gözler önüne serilmiştir. Gökbilimciler ayrıca ESO’nun Çok Büyük Teleskobu’nu da kullanarak, M4 küresel yıldız kümesi içerisindeki yıldızları ayrı ayrı inceliyor. Yıldızlardan gelen ışığı, bileşenlerine ayırarak yıldızların kimyasal bileşimi ve yaşları hakkında bilgi sahibi olunabiliyor.

M4’ün içindeki bir yıldız gökbilimcileri şaşırttı. Normalde küresel kümelerdeki yıldızlar yaşlı olurlar. Bu yüzden bu yaşlı yıldızların lityum gibi ağır elementler bakımından zengin olması beklenmez. Fakat yapılan son araştırmalarda M4’ün içerisindeki bir yıldızın, beklenenden çok daha fazla lityum içerdiği ortaya çıktı. Normalde bir yıldız, milyarlarca yıllık yaşamında bu elementi yavaş yavaş tükenmesi gerekiyor. Ancak lityumca zengin bu yıldız, yıllara meydan okuyarak gençliğini koruyor. Şimdi gökbilimciler bu yıldızın gençlik sırrını araştırıyor.

KAYNAK: http://www.eso.org/public/news/eso1235

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle