GENÇ, KİTAP OKUMANIN ZARARLARINI AÇIKLIYOR

“Kitap Okumanın Zararları” kapağıyla çıkan Genç Dergisi’nde bu ay; kitaba, okumaya, düşünmeye uzanan esaslı yorumlar, köklü bakış açıları sunuyor.

GENÇ Dergisi Editörü Süleyman Ragıp Yazıcılar’ın okuyuculardan gelen soruları cevapladığı Sorduk Öğrendik köşesinde bu ayki başlık: “Buralarda da GENÇ Şöleni İstiyoruz!” şeklinde. Devamında sizlerin soru ve görüşleri var…

Salih Yüztgenç’in hazırladığı, ülkemizdeki öne çıkan haberleri ve gelişmeleri özel bir seçkiyle sizlerle buluşturan Türkiye Gündemi sayfasından GENÇ’e yansıyan başlıklar şöyle: “Silahları Bırakın Çağrısı Yinelendi” – “Büyü Gerçekten Bozuluyor mu?” – Alman Gençlerin Yüzde 70’i Başörtüsü Yasağına Karşı” – YGS Sonuçları Rekor Sürede Açıklandı”.

HAYATA NASIL BAKMALI?

Beytullah Demircioğlu’nun hazırladığı Dünya Gündemi köşesinde yine önemli ve bir o kadar da bizleri ilgilendiren haberler var: “Şii Hilali ve “Ağzı Kan Dolu Kurtlar” – “Fırtınayı Bekleyen Ortadoğu” – Batı Yine Şaşırtmadı” – Netanyahu Seçim Zaferini DAİŞ’e Borçlu” – Siyasi ve Ekonomik Kaos Bekleyenler ve TANAP”.

Yeni Bir Dünya köşesinde Mehmet Lütfi Arslan’ın yazdığı “İpleri Eline Aldığında…” başlıklı yazı, okurken düşündürüyor; düşündürürken öğretiyor… Yazıdan kısa bir bölüm: “Hayata hep bir fırsat ve kazanç olarak bak. Burası bizim beşinci ve son mevsimimizin hasat edileceği yerdir. Burası, sermayemizdir. Ötede, burada gördüğümüz kadar göreceğiz. Burada görmek için ise sadece göz yetmez. Kalbiyle bakan, kalbiyle gören ve kalbiyle gösteren olmak gerekir.”

KİTAP OKUMANIN 8 ZARARIgencdergisi_103

GENÇ Dergisi’nin Nisan ayındaki Dosya konusu kapakta da belirtildiği üzere: “Kitap Okumanın Zararları”. Mehmet Lütfi Arslan’ın hazırladığı bölümde hem kitaba ve okumaya dair bilgiler, hem fayda ve zararlar, hem de alanında uzman isimlerden alınan görüşler var.

Kitap okumanın 8 zararı ise kısaca şöyle:

  1. Kitaplar yalnızlaştırır.
  2. Kitaplar dostlardan ayırır.
  3. Kitaplar dertlendirir.
  4. Kitaplar vakit çalar.
  5. Kitaplar dünyadan koparır.
  6. Kitaplar paraya bir türlü doymaz.
  7. Kitaplar bağımlılık yapar.
  8. Kitap okumak sağlığa zararlıdır.

YAZARLAR VE KİTAPLARI

Dosya konumuzdan hemen sonra Ayraç köşesinde, Yunus Emre Tozal’ın kaleme aldığı “Kitaplardan Kurtulabilecek miyiz?” yazısı, kitapseverlere önemli sorular soruyor…

Mükedder köşesinde, yine Dosya’mıza ilave olarak, kitapseverleri ilgilendiren bir yazı var. Mehmet Emin Gül’ün yazdı: “Aşkınız Ömürlük Olsun”.

Hamit Kardaş’ın Çerçeve köşesinden yazdığı “Hatırat Okumaya Giriş” yazısı, hem hatırat kültürünü anlatıyor hem de okunmasındaki faydaları açıklıyor.

“Abi Şuradan Bir Bilgi Gogıllar mısın?” yazısında Mahmud Sami Erdem “Canını oku kitapların!” diyor.Rahatsız köşesi yazıyla hemhâl…

GENÇ’in kendine özgü yazarlarından Harun Kırkıl, Hikâye köşesinden “İnsan Yontulunca Adam Olur!” diyor: “Beni yontacak nesneyi dünyada tanımadım!” diyen nice hırboyu, asker ocağında yontarlar… Bin bir nazla niyazla şımartılmış, babasının bir fiske vurmaya kıyamadığı, el değmeden üretilmiş hanımefendiler, özen ve itinayla “gaynana” hızarında yontulur…”

“Okuyormuşum Gibi Çek Panpa” başlıklı yazısıyla, “Unutmayalım ki tüm kitaplar sadece bir tek kitabı anlamak için okunur” mesajını Gazanfer köşesinden veren Hasan Yavuz Uğurlu, her bünyenin farklı bir kitabı olduğunu söylüyor…

Bkz: Kitap köşesinde Sami Yaylalı, yine birbirinden ilginç ve önemli başlıklarla bilgiler veriyor: “Ayraç – Tezhip – Kebikeç – Mücellid-i Sani – Ekslibris – Sahaf – Katalog – Kitaplık”.

YUSUF KAPLAN “NEBEVÎ ANAHTARI” ANLATIYOR

Usta yazar Yusuf Kaplan, düşünceleriyle GENÇ’i süslemeye devam ediyor… Fütûhât-ı Medeniye Yolculuğu köşesinde bu ayki başlık şöyle: “Medeniyet Dili: Nebevî Anahtar”

Usta gazeteci, Seyyah köşemizin yazarı Adem Özköse, bu ay Afganistan’a Yolculuk yazı dizisinin 3’üncüsünü yayınladı. Yazıdan kısa bir bölümü paylaşalım: “Zahedan insanı tedirgin edecek kadar sessiz bir şehirdi. Sanki bu şehir, Zahedanlıların bakışları söylemeye çekindikleri büyük bir sırrı saklıyor gibiydi. Bu sırrın ne olduğunu ise daha sonra öğrenecektim.”

Son birkaç aydır GENÇ Dergisi’ne yeni bir soluk katan Turgay Bakırtaş, Ayrıntılar adlı köşeden bu ay İslam Dünyasını yakından ilgilendiren, İslamofobiye dikkat çeken, meşhur sanatçı Diam’s’ın hayat hikâyesini anlatan önemli bir yazı kaleme aldı: “Diam’s: Tıp Ruhumu İyileştirmedi, O Yüzden İslam’ı Seçtim”.

Dr. Âdem Ergül’ün Mânevi Kişiliğin İnşâsı köşesinden bu ayki yazısının başlığı şöyle: “İhsan İnsanı Köle mi Yapar?” Yazıdan kısa bir bölüm: “İnsan, karşılığını veremeyeceği bir ihsan karşısında o ihsanı yapana karşı, düşmanlık hissiyle dolar.” Bu duygudan kurtulmanın yolu, ya ihsan edenin beklentisiz olması ya da ihsan edilenin o ihsanı hak edeceği bir karşılık vermesine fırsat verilmesidir.”

“Bu bir taktik savaşı. :) İnsanların “okumasını” istemek için evvelâ kendimizin okuması, bu alış- kanlığa sahip olması gerekiyor” diyor Halit Yasir ÖzoğulKelebek İklimi köşesinden… Yazının başlığında ise bir soru var: “Pervin Neden Ağlıyor?”

NAMAZ DİNİN DİREĞİDİR

Orta sayfadayız… Osman Nûri Topbaş Hocaefendi’nin Bir Soru Bir Cevap adlı köşeden kalbe dokunan cevaplar verdiği yazılarının bu ayki başlığı şöyle: “Namaz Dinin Direğidir” Yazıdan bir bukle paylaşalım: “İman ile şereflenen bir kimse için en önemli ibadet, namazdır. Makbul bir namaz, kulu, Rabbe yakınlık iklîmine götüren muhte- şem bir ibadettir.”

Alican Tatlı’nın Can Damlaları köşesinde bu ay, Ashab’ın hayatından söz ediyor… Ufkumuzu açacak, yeni şeyler öğretecek yazının başlığı ise şu şekilde: “Medeniyetimizde Gençlerin Yeri”

İştiyakçı adlı köşeden Selim Tiryakiol, hayatımızın içerisinde yer alan ama derinliğini bilmediğimiz kelimeleri inceliyor… Bu ayki başlığı ise: “Köşkler ve Kasırlar”.

Portre sayfası yazarımız Yusuf Temizcan, önemli şahsiyetleri sizlerle buluşturmaya devam ediyor… Bu ay tanıttığı isim “Bu Toprakların Bilge Mimarı” olarak ifade ettiği: Turgut Cansever.

“Selam Sinema” başlığında, aynı isme sahip bir İran filminin tahlilini yapıyor Kadir Bekâr… Sinema köşemiz yine dopdolu, yine tavsiye niteliğinde…

KİTAPSIZ HAYAT

Kendine has üslubuyla GENÇ Dergisi’nin renkli isimlerinden Sinan Özgenç, Yarım Derviş adlı köşeden bu ay şöyle sesleniyor: “Bilgi mi? Burada Hazır Verilmişi Var!”

Mikro Âlemden Makro Âleme köşesinde Cihan Taştan, “Türkiye, Test Edilecek İlaçlar İçin Cennet mi?” diye soruyor… “Kişisel tıbbi bilgilerimiz, günümüz dünyasının ağzını sulandırıyor. Yeni bir ilacın deneği her an olabiliriz!”

GENÇ Dergisi’nin en uzun soluklu yazarlarından Ayşegül Genç’in Söylenmeler adlı köşeden bu ayki yazısının başlığı: “Bu Sanatı Kimin İçin Yapıyoruz Birader?” Yazıdan kısa bir bölüm: “Aslında tüm sanat dalları ve belki de tüm kitaplar insanı bir doğrudan mesaja hazırlamak içindir. Kalbi yumuşatıp, aklı harekete geçirip, tefekkür denizine düşenlere iki kürek olabilmek içindir.”

“’İnsan’, kitap için en iyi dost” diyor Kelimeler köşesinden Rabia Gülcan Kardaş. Yazının başlığı ise şöyle:“Kitap Dostlar.”

John Stuart Mill’in öğretisi ve düşüncesini “Ütopya Hayali” diye kaleme alıyor Emre Topoğlu… Meraklısı için Düşün Taşın köşesi okunmayı bekliyor.

S.Bilgehan Eren, Müşâhid adlı köşeden “Derin Dünya İmparatorluğunun Görünmeyen Silahı” yazı dizisinin bu ay 5’incisini yayınlıyor: “Kitapsız Hayat, Fahrenheıt 451”

ARKA SAYFADAN

GENÇ’ten Haberler köşesi, tüm GENÇ ailesinin haberlerini; buluşmalarını paylaşmaya devam ediyor… Bu ayki haberlerin başlıkları şu şekilde: “Bu Kapıdan Bir Kez Gir Kardeşim” – “Merzifon Gençlik Şöleni (Kadir Bekâr)” – “Zaman Geçiyor, Ama Nasıl? (Betül Coşkun)” – ““Gönüllü Ol” Topluluğu Kuruldu! (Muhammed Akif Can)” – “Hocalı Katliamı Anıldı! (Ömer Faruk Özçal)” – “Öncüler İstanbul’daydı! (Muhammed Mustafa Kızılkaya)” – “Gençlere Yeni Bir Adres: Ölçü Gençlik Merkezi Açıldı (Muhammed Mustafa Tuncay, Sadık Enes Çetinkaya)” – “İmece Kültür Evi’nde GENÇ Rüzgârı (Adem Alçın).”

Bilişim-Net sayfası yazarı Muhammed Murat Tutar, teknoloji ve bilişim dünyasının öne çıkan haberlerini kendine özgü yorumlarıyla sizlerle buluşturuyor: “Sosyal Medya’nın Kanunu Yok mu?” – “Windows 10 Bedava Olacak!” – “Neler Yeni?” – “Ayın Sitesi: “twitter.com/eskidekiyeni, Türkçe Fakir Değil, Biz Unutkanız.”

Fotoğraf köşesinde, sizlerin gönderdiği fotoğraflar, usta fotoğrafçı Halil İbrahim Kurucan tarafından paylaşılmaya ve yorumlanmaya devam ediyor. Kurucan’ın sizlerden gelen fotoğraflara yaptığı yorumların başlığı şöyle: “Fotoğraf Tarihe Not Düşmektir.”

Usta yazar Metin Karabaşoğlu, Yazı Atölyesi köşesinde yazılarınızı yorumlama devam ediyor… Nisan ayının yazısı, “Durduğumuz Yer” başlığıyla, Metin Karakuzu’ya ait.

Gezi-Yorum köşesinde Hande Berra, “At ve Bisiklet” başlığıyla Küba’yı anlatıyor… Yazıdan kısa bir bölüm: “Yüksekte olmama rağmen ağaçların altında oynayan çocukları, muz satıcısını, sallanan koltukta uyuklayan kadını, hasır şapkalı adamın kahve bardağını çok net görüyordum. Deklanşöre bastığımda kırılan bardaktan kan aktı.”

Ayşe Yazıcılar’ın hazırladığı Ödüllü Test’te 23 Nisan’a kadar tüm sorulara doğru cevap veren 1 kişiye, Muhteşem İkili GENÇ Dergi’den hediye!

Bu ay dergimizin yanında bir de kitap ayracı hediye ediyoruz.

GENÇ RÖPORTAJLAR

Nisan ayı röportajları ise şu şekilde:

Yusuf Turan Günaydın: “İyi Bir Kitapsever İyi Bir Dergi Takipçisidir.” Konuşan: Asım Gültekin

Betül Soysal Bozdoğan: “Yeni Türkiye’nin Kadınları.” Konuşan: Ayşe Yazıcılar

Ahmet Murat: “Kalbin Kararına Ulaşmaya Çalışıyorum.” Konuşan: Salih Yüztgenç

Ammar Acarlıoğlu: “Dört Mevsimlik Müzikler Yapmalıyız.” Konuşan: Kadir Bekâr

Murat Sözer: “Şair; Kusurlu, Tökezleyen, Sendeleyen Bir Adam.” Konuşan: Mehmet Emin Gül

eL Seed: “Cami Minaresine Graffiti.” Konuşan: Hatice Sarı

Ayrıntılı Bilgi: www.gencdergisi.com

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle