GENÇ BAKMA KILAVUZU

Genç Dergisi, Mart [2015] sayısında "Nazar Et Ne Olur!" başlığıyla çıkıyor genç okurlarının karşısına. Dosya konusunda nazarın önemine değinen Psikolog Mehmet Dinç, bugün hayatta giderek uzaklaştığımız şeylere yaklaşmayı bize öneriyor, bize ait olan şeyleri bize hatırlatıyor.

GENÇ’in Mart sayısında neler var hep birlikte bakalım:

“Sorduk-Öğrendik” sayfasıyla başlıyor GENÇ. Süleyman Ragıp Yazıcılar, sizden gelen soruları içtenlikle cevaplıyor ve diyor ki: GENÇ`in GENÇ Temsilcilerine Selam Olsun!

Öncelikle Mahremiyete Saygı, Anadolu İnsanının İrfanı, Yeni Dönem Başkan Getirecek mi?, Türel’den Hayat Dersi... Semih Duhan’ın hazırladığı “Türkiye Gündemi “sayfası bu ay da dopdolu.

Beytullah Demircioğlu Ortadoğu`da yaşananların ve ABD`de öldürülen üç gencin analizlerini Dünya Gündemi köşesinde yazdı. Çarpıcı tespitler sizleri bekliyor.

GÖNLÜMÜZ, AKLIMIZ HEP BAŞKA YERLERDE

Hayatımız boyunca hep iki seçenek arasından tercihler yaparak yaşıyoruz. Mehmet Lütfi Arslan “Üçüncü Yol Her Zaman Vardır” yazısıyla ikiden fazla seçeneğimizin de bulunabileceğine dikkat çekiyor.

Dosya konumuzda nazarın önemine değindik. Nazar, yani bakmak, görmek... "Nazar et ne olur diyoruz. Çünkü nazar etmemiz lazım, bakmamız lazım birbirimize. Her geçen gün daha az nazar ediyoruz yere göğe, tabiata, insana. Gökyüzünü daha az izliyor, toprağı daha az görüyor, ağaçları daha az seyrediyor, insanlara daha az bakıyoruz. Baktığımız zaman da gözümüzle bakıyoruz. Gönlümüz, aklımız hep başka yerlerde oluyor."

Akıllı telefonların büyüsüne kapıldığımız şu zamanlarda Mahmud Sami Erdem "Aradığınız Kişiye Şu An Ulaşılamıyor!" diyor. "Kimse seni anlamıyor çünkü sen insan olmaktan çıktın. Birini ziyarete gittiğinde elin sürekli telefonda. Whatsapp’tan geyik yapıp bir yandan Candy Crush oynuyorsun. Hayday’deki çiftliğinle ilgileniyorsun. Robot oldun. Sen Call of Duty’deki askersin. Sen PES’teki futbolcusun, kalecisin."

Modern hayat tarzının bizi ne hâle soktuğunu özetleyen Ali Can bu ay "Yüzsüz İlişkiler" konusuna değiniyor. "Her dönemin kendini kaptırdığı kötü bir ruhu varsa; modern zamanın ruhunu, insanî değerlerden ve fıtratından arındıran liberal ideolojinin çarpık özgürlük anlayışı oluşturuyor. İnsan bilincini hakikate ve fıtrata kapatan bu anlayış; insanı, şuuru kapalı bir halde yaşatıp bunun farkına da vardırmayan bir halde sürüp gidiyor."

SEKÜLERLEŞME SÜRECİ FERDİ İSLÂMÎ DUYARLIKLARDAN UZAKLAŞTIRDI

Yakın zamanda ülkemizde yaşanan cinayetler hepimizi derin bir hüzne boğdu. Yusuf Kaplan bu konuyu ele alıyor: "Sekülerleşme Süreci ve Ürpertici Cinayetler..." "Bencilleşme, bireyselleşme, müstehcenleşme, dünyevî çıkarları, kariyeri, parayı yegâne hayat ve varoluş şartı hâline getirme, toplumu, aileyi ve ferdi İslâmî duyarlıklardan, hayattan, dünyadan hızla uzaklaştırdı."

Genç-Dergisi-Mart-2015-KapakYüz yıldır acıları dinmeyen Ortadoğu coğrafyası yaşadığı zulümler karşısında direnmeye devam ediyor. Her ne kadar sürekli çatışma haberleri alıyor olsak da oralarda da hayat var. Oradaki insanlar da "yaşıyor."Turgay Bakırtaş bu ay "Filistin ve Futbol" konusunu ele alarak İsrail zulmü altında yaşayan Filistinliler`in futbola duydukları ilgiyi bizlere aktarıyor: “Bu insanlar özgürce futbol oynamak istiyor. ‘Bir gün İsrail’i en azından sahada yeneceğiz’ diyorlar. ‘Evlerimizi zaten yakıyorlar, varsın Ziyad El-Kord’a yaptıkları gibi gol attığımız için yaksınlar, ne değişir ki?’ sözünden sonra insan olan onlarla aynı takımda olur!”

Özçekim son yılların modası olan bir akım. Bu akım dünyanın her yerinde insanların hayatını etkilemiş durumda. Hatta Mekke`de bile. Bu durumu ele alan Mesut Kaya "Kâbe`nin Önünde Selfie" konusunu gündeme getiriyor ve diyor: "Siz bu tür şeylere takıldığınız an, maneviyatınız azalıyor, tavaflarda ve ibadetlerdeki ritim kayboluyor. Hani diyoruz ya, insan tavaf ederken sanki her şavtla birlikte biraz daha arşa yükseliyor, varoluş hakikatinin kıyısına uzanıyor, varlığı hakikat âleminde eriyor; ancak bu tür şeylere takılmaya başladığınız an yere çakıldığınızı hissediyorsunuz. O kutlu mekândan yeterince istifade edemiyorsunuz."

Ayşegül Genç zafere giden yolda yaşanabilecek tökezlemelere dikkat çekiyor: "Yenilgi Yenilgi Büyüyen..." "Darbeler ve hak ihlalleri ile geçmiş ömürlerimiz özellikle adalet ve merhamet iddiasında olanlar için yenilgiler ile geçti. Bu “fiziksel” bir yenilme elbette. Düşüncelerinden dolayı hapse atılanlar, sürgüne gönderilenler, boykot edilenler, görevden uzaklaştırılanlar; yenilgiden yenilgi beğendi diyebiliriz…"

SEN SANA DÜŞENİ YAP, GERİSİNİ O'NA BIRAK

Kurumlarda yaşanan kargaşaları, verimliği ve devamlılığı ele alan Hasan Yavuz Uğurlu "İnisiyatif Vermeden Olmaz" diyor ve ekliyor: "Kurum kültürünü inisiyatif veren ve yukarıdan aşağıya başarıları paylaşan bir yapı üstüne kuran tüm kurumlar yarına kalabilecektir. "

Genç Dergi Yazı İşleri Ekibi`nden Salih Yüztgenç "Sorunlara Boğma Kendini..." diyor. "Allah, dilediğini ve senin dileyeceğin şeyleri vermeye kadirdir, yeter ki sen isterken; sıkıntılara boğma kendini; bırak, hayallerin gerçek olsun…"

Hayatın meşgalelerinden başımızı kaldırıp da hayal kurmayı unuttuğumuz modern dünyaya Kadir Bekar"Hayal Kurmak Bedavadır" diyerek rest çekiyor. “Bir yerde kaybolursak, çocukluğumuzda bulabiliriz kendimizi. Ne kadar büyürsek büyüyelim, hepimizin döneceği, dönmek isteyeceği yer çocukluğudur.”

Sabretmenin önemine değinen Dr. Adem Ergül "Sen Sana Düşeni Yap Gerisini O`na Bırak" diyor. "Sabırsız ve aceleci kişilikler, azm sahibi olamaz ve sonuç alamazlar. Azm seviyesinde iradeyi ortaya koymadan tevekkül (Allah’a güvenip dayanma) davasını güdenler, yine muvaffak olamayacaklardır. Zira tevekkülün öncesi, azm seviyesinde bir ön hazırlıktır."

KITALAR AŞAN HİZMET UFKU

“Kitap” köşesi yazarımız Mehmet Emin Gül’ün sizler için titizlikle seçtiği kitaplar ise şöyle; İbn-i Atâullah el İskenderî Hayatı, Eserleri, Görüşleri / Ahmet Murat Özel, Gez, Göz, Esaret / Hamit Coşkun

Ve orta sayfa... GENÇ’in Mart sayısında Muhterem Osman Nûri Topbaş Hocaefendi, “Kıtaları Aşan Hizmet Ufku” konusuna değiniyor.

Alican Tatlı, “Can Damlaları” köşesinde dört adet menkıbe ile karşınızda; “Harama Yaklaşma, Helalden Şaşma!”, "Baştâcı Olmak İstersen...", "Allah Yeter!", "Behlül’ün Padişahlığı".

Hande Berra, Gezi-Yorum sayfasında Uzak Doğu`dan bir şehri anlatıyor. "Itırlı Liman"

Kolay Sağlık köşesinde Hüseyin Küçükali "Bir Hasta Olma Adabı: Sağlıklı Dosyalama" başlıklı yazısıyla hastaların evraklarını dosyalamasının önemine dikkat çekiyor.

“Portre” sayfasında, Yusuf Temizcan “Doğu’yu Batı ile, Batı’yı da Doğu ile Tanıştıran Seyyah” başlığıyla Evliya Çelebi`yi anlatıyor.

Bu ay rüyaların büyüsüyle ilgilenen Yarım Derviş Sinan Özgenç rüyaları tabir ediyor: "Rüya Tabirinin Sırrı"

Rabia Gülcan Kardaş dert kavramının hayatımızdaki yerinin önemine değiniyor ve dua ediyor: "Allah Derdini Arttırsın"

Sinema köşesinde Sami Yaylalı bizi uçurup götürecek "Bir Beyaz Balon`a İhtiyacımız Var" diyor.

Cihan Taştan şiddet konusunu bilimsel bir açıdan ele alıyor: "Şiddet, Katilin Genetiğinde Var! Fakat..."

Bülent Şirin bu ayki köşesinde  neden siyasetten kaçtığımızdan bahsediyor: "Politikaya Bulaş(ma)mak..."

"Neslimizin, gençliğimizin, özellikle düşünce dünyamızın oluşup gelişmesinde pay sahibi, geçmiş ve yakın dönem şâirlerinin şiirlerine sıcak olmasını isterim." Halit Yasir Özoğul "Şuuruna Şiir Kat" diyor...

Mehmet Emin Gül soruyor: "İvan İlyiç`i Nasıl Bilirdiniz?"

Farklı düşüncelerden kitaplar okuma fikrini irdeleyen Asım Gültekin: "Sol`dan Hiç Müslüman Okutan Gördük mü?" sorusunu gündeme getiriyor.

Bilgehan Eren -Derin Dünya İmparatorluğunun Görünmeyen Silahı 4- serisinin "Beni Yavaşça Öldüren İşkence" başlıklı yazısıyla zihinsel işkence konusunu işliyor.

GENÇ’i merak ediyor, faaliyetlerini takip etmek istiyorsanız, “GENÇ’ten Haberler” tam size göre.

Sami Yaylalı`nın hazırladığı “Bkz.” köşemizin bu ayki konusu ise “Yemen”

Muhammed Murat Tutar bu ay “Bilişim-Net” sayfasında Türkiye`nin en iyi web sitelerinden birisi olan gencdergisi.com`u ele alıyor.

Halil İbrahim Kurucan Fotoğraf Atölyesi`nde sizlerden gelen fotoğrafları yorumluyor.

Metin Karabaşoğlu Yazı Atölyesi`nde sizlerden gelenleri, yazdıklarınızı değerlendirmeye devam ediyor.

Son olarak, Ödüllü Test de Mart ayında sizlerle. Bu ay tüm sorulara doğru cevap veren bir kişiyeMuhteşem Üçlü hediye edeceğiz.

GENÇ RÖPORTAJLAR

Mart ayının röportajları ise şunlar;

Selvigül Kandoğmuş Şahin – “Nasıl Yaşarsanız Öyle Yazarsınız!” - Konuşan: Ayşegül Genç

Eddie Redzovic – “Amerika’da İslami Talk Show” - Konuşan: Hatice Sarı

Ünsal Ünlü – “Yayıncılıkta Hedef Hakikat Olmalı” - Konuşan: Salih Yüztgenç

Akın Yeniceli – “İslam Barıştır”ı Hatırlatmak İçin Mekke’ye Koşuyor - Konuşan: Beytullah Genç

Fatma Zeynep Çilek – “Ne Doğu Ne Batı Hakikat Sanatı” - Konuşan: Ayşe Yazıcılar

Cemal Şakar – “İyi Öykü Vasat İçinde Mümkün Olur” - Konuşan: Abdullah Güner

Ayrıntılı Bilgi: www.gencdergisi.com

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle