FRANSA'DA TÜRK CAMİSİNE KUNDAKLAMA GİRİŞİMİ

Fransa'nın Macon kentinde Türklerin yoğun olarak kullandığı bir cami, kimliği belirlenemeyen saldırganlar tarafından kundaklanmak istendi. Geçtiğimiz aylarda Charlie Hebdo Dergisi'ne yapılan saldırı sonucu Paris'te barış yürüyüşü gerçekleştirenler, Fransa'da Müslümanlara yönelik saldırıların artmasına ise tabiri caizse 'Fransız' kalıyor.

ÇIKAN ALEVLER CAMİYE ZARAR VERDİ

Saldırganların, kağıtları yakıcı maddeyle tutuşturmaları sonucu çıkan yangın, itfaiye ekiplerince büyümeden söndürüldü. Çıkan alevler, cami duvarı ve bazı pencerelere zarar verdi. Polisin saldırganların bulunması için çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

Macon'daki Türk Derneği Başkanı İsmail Serin, yaptığı açıklamada, caminin kundaklanma girişimini kınadı. Serin, "Saldırıdan büyük üzüntü duyuyoruz, adeta şok olduk. Biz, kentteki bütün toplumlarla iyi ilişkiler içindeyiz, nasıl bu tür bir saldırı gerçekleşir anlamakta güçlük çekiyoruz" ifadesini kullandı.

Lyon Başkonsolosu Hilmi Eğe Türemen ise Macon’daki Türkleri ziyaret ederek, destek mesajı verdi.

FRANSA’DA MÜSLÜMANLARA YÖNELİK SALDIRILAR ARTIYOR

Fransa İslamofobi Gözlemevi, geçen hafta yaptığı açıklamada, ülkede Müslümanlara yönelik tehdit ve saldırıların yılın ilk üç ayında rekor seviyede arttığı uyarısında bulunmuştu.

Gözlemevi tarafından yapılan açıklamada, geçen yılın ilk üç ayında 37 tehdit ve saldırının kayıtlara geçtiği anımsatılarak, bu sayının yılın ilk üç ayında 5 kat arttığı ve 222'ye çıktığı bildirilmişti.

Yılın ilk üç ayında Müslümanlara yönelik 166 tehdidin ve 56 saldırının gerçekleştiği belirtilen açıklamada, geçen yılın ilk üç ayında ise 12 saldırı ve 25 tehdidin meydana geldiğini hatırlatılmıştı.

FRANSA’DA 5 MİLYON MÜSLÜMAN YAŞIYOR

Fransa'da çoğu Kuzey Afrikalı yaklaşık 5 milyon Müslüman yaşıyor. Fransa, Avrupa'da en fazla Müslümanın yaşadığı ülkeler arasında ilk sırada geliyor

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle