DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE BİR MÜSLÜMAN LİDER DAHA İDAM EDİLİYOR

Dünyanın gözü önünde bir Müslüman lideri daha idam ediyorlar. Bangladeş Cemaat-i İslami liderlerinden Matiur Rahman Nizami, idam cezasına çarptırıldı.

Bangladeş Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Nizami hakkında 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında tamamen delilsiz olarak iddia edilen Pakistan ordusuyla işbirliği yapmak, cinayet, tecavüz ve yağma suçlamaları bahane edilerek idam cezası verdi.

71 yaşındaki Nizami, ocak ayında görülen bir başka davada da kanıt olmamasına rağmen silah kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılmıştı.

GULAM AZZAM DA VEFAT ETMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Bangladeş Cemaat-i İslami’nin 92 yaşındaki lideri Gulam Azzam, hapishanede vefat etmişti. Azzam, 1971'deki bağımsızlık savaşında Pakistan ile işbirliği yaparak katliama karışmak iddiasıyla yargılanmış, geçen sene Bangladeş Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 90 yıl hapse mahkum edilmişti.

Azzam’ın avukatı Tajul İslam, Azzam’ın durumunun kötüleşmesi sonucu Bangabanhu Sheihk Mujib Rahman Tıp Üniversitesi Hastanesine kaldırıldığını ve burada hayatını kaybettiğini açıklamış, “Hükümet ve mahkeme, Azzam’ın solumun yetersizliğinin olduğunu biliyordu. Azzam’ın hapiste daha iyi koşullarda tutulmasını talep etmemize ve durumunun ağırlaşmasına rağmen, bu talebimiz kabul edilmedi” demişti.

DÜNYA GEÇEN SENEKİ İDAMI İZLEMİŞTİ

Bangladeş, bir Cemaat-i İslami liderini daha geçtiğimiz yıl idam etmişti.  Cemaat-i İslami liderlerinden Abdülkadir Molla, geçen yıl insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle idam edilmişti.

BANGLADEŞ’İN İSLAMİ LİDERİ VEFAT ETTİ

a

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle