BİR GÜN HEPİMİZ YETİM KALACAĞIZ

Dünyanın dört bir tarafında yetimhaneleri olan İHH, Dünya Yetim Çocuklar Raporu'nu açıkladı. Açıklanan rapora göre; dünyadaki 400 milyon yetim çocuğa her gün 10 bin yeni çocuk ekleniyor. Bu çocukların çoğu ise Afrika'da bulunuyor.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) teklifiyle İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından geçen yıl her Ramazan'ın 15'inin Dünya Yetimler Günü olarak ilan edilmesi dolayısıyla Esenler Belediyesi'nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İHH'nın Dünya Yetim Çocuklar Raporu'nu kamuoyuna açıkladı.

YETİMLERİN ORGANLARI SATILIYOR

20140119_083929Rapora ilişkin bilgiler veren Yıldırım, "Her gün 10 bin çocuk yetim kalıyor. Bu sayı yılda 3.5 milyona ulaşıyor ve 2 milyonu sadece Afrika'da. UNICEF rakamlarına göre şu an dünyada resmi rakamlara göre 200 milyon yetim çocuk var. Ama gayri resmi rakamlara göre bu sayı 400 milyonu buluyor. 1987 - 2007 yılları arasında 1 milyon çocuğun organları çalınmış ve bunların bir kısmının peşine düştük, son noktaya bir türlü ulaşamadık. Yoksul ülkeler, batılı ülkelerin organ sağlayıcısı olmuş neredeyse" diye konuştu.

YETİMLER PEYGAMBERİMİZİN EMANETİDİR

Toplantıda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, yetimlerin Hz. Muhammed'in (s.a.v) emaneti olduğunu hatırlattı. Göksu, "Kendisi de yetim olan bir Peygamber'in ümmeti olduğumuz için yetimler bize Efendimiz'in emanetidir. Bu emanetine sahip çıkmak ve en güzel şekilde büyütmek bizim insani görevimizdir." şeklinde konuştu. ( Yeni Şafak)

KANADI KIRIK YETİMLER BİZE ALLAH'IN EMANETLERİDİR

yetimOsman Nuri Topbaş Hocaefendi Altınoluk Dergisi'ndeki bir makalesinde yetimler ile ilgili şu ifadelere yer veriyor: "Susuzluktan çatlamış bir toprağın bereketli yağmurlara hasret duyması gibi toplumumuzda hizmet ve alâkaya en fazla muhtaç kesimlerin başında, kanadı kırık olan yetimler ve yoksullar gelmektedir. Onlar bize Allâh’ın emânetleridir.

Cenâb-ı Hak birçok âyet-i kerîmede, Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- de pek çok hadîs-i şerîfte, muhtaçlara hizmeti teşvik ederek yetim ve yoksulların himâyesinin zarûrî olduğunu bildirmişlerdir. Âyet-i kerîmelerde şöyle buyrulur:

“Yetimlere mallarını verin, temizi verip murdarı almayın, onların mallarını kendi mallarınıza katarak yemeyin…” (en-Nisâ, 2)

“…Sana yetimler hakkında da sorarlar. De ki: Onların gerek kendilerini, gerek mallarını ıslâh edip geliştirmek, elbette hayırlı bir iştir…” (el-Bakara, 220)

SAMSUNG DIGITAL CAMERA“Sana Allâh yolunda kimlere ve ne harcayacaklarını sorarlar. De ki: İnfâk edeceğiniz mal; anne-baba, akrabâlar, yetimler, yoksullar ve yolda kalmış garipler için olmalıdır…”(el-Bakara, 215)

“Yetimleri evlenme çağına gelinceye kadar gözetip deneyin…” (en-Nisâ, 6)

“Mîras taksîm edilirken vâris olmayan akrabâlar, yetimler, fakirler de orada bulunuyorlarsa, onlara da bir şey verin ve gönüllerini alacak tatlı sözler söyleyin.” (en-Nisâ, 8)

“…Yetimlerin haklarını tam vermekte adâleti gözetin. Yaptığınız her hayrı Allâh mutlakâ bilir.” (en-Nisâ, 127)

İbn-i Abbâs -radıyallâhu anhumâ- anlatıyor:

“Cenâb-ı Hakk’ın: «Rüşdüne erinceye kadar, yetimin malına en güzel şeklin dışında bir sûrette yaklaşmayın…» (el-En‘âm, 152) ve «Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, aslında karınları dolusu ateş yerler. Onlar, yarın alevlenmiş bir ateşe gireceklerdir.» (en-Nisâ, 10) âyetleri nâzil olduğunda, yanında yetim bulunan sahâbe-i kirâm hemen gidip onların yiyeceğini ve içeceğini kendilerininkinden ayırdılar. Yetime âit yiyecek ve içeceklerden bir şey artsa bile ona dokunmuyor, yetim yiyinceye veya kokuşup bozuluncaya kadar saklıyorlardı…” (Ebû Dâvûd, Vesâyâ, 7/2871; Nesâî, Vesâya, 11) ( Osman Nuri Topbaş /Altınoluk Dergisi 231.sayı)

o-nuri-topbasbmpOsman Nuri Topbaş Hocaefendi'nin "Toplumumuzdaki Kanadı Kırıklar; Yetimler ve Yoksullar" adlı makalesini okumak için tıklayınız.

 

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle