ÇİN HÜKÜMETİ NOEL KUTLAMALARINI YASAKLADI

Çin'in doğusundaki Cıciang Eyaleti'ndeki bazı okullarda Noel kutlamalarının yasaklandığı bildirildi. Türkiye'de böyle bir uygulamanın konuşulması bile irtica olarak algılanırken, Çin hükümeti Noel etkinliklerini yasaklama sebebi olarak geleneklerini muhafaza etme kaygısını gösterdi. 

TÜM OKULLARDA NOEL KUTLAMALARI YASAK

Şinhua Ajansı’nın haberinde, Vıncou kentinde ana okuldan liseye kadar tüm öğretim kurumlarında Noel kutlamalarının yapılmasının yasaklandığı belirtildi.

Vıncou kentindeki Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin kentteki tüm okullarda Noel temalı etkinlik ve kutlamaların yasaklanmasına ilişkin karar aldığı ve konuyla ilgili denetimlerin olacağı ifade edildi.

KARARIN AMACI; GELENEKSEL BAYRAMLARI VURGULAMAK

cin-noel

Alınan kararla Fener, Ejderha Kayığı ve Ay Çöreği gibi Çin'in geleneksel festival ve bayramlarının okullarda vurgulanmasının amaçlandığı belirtildi. Okulların ayrıca geleneksel bayram ve festivallerin anlamlarını öğrencilere anlatma zorunluluğu olduğuna değinildi.

Okullarda Noel kutlamalarının yasaklanmasının, Batı kültürünün etkinliklerine karşı olmadığı, ancak Çinlilerin Batı kaynaklı festivallere karşı takıntılarını tersine çevirmek olduğu kaydedildi.

ÇİNLİ GENÇLERİN YOZLAŞMASINA KARŞI ÖNLEM

cinde-okullarda-noel-kutlamalarina-yasak,7O6mmcsaSk-91oYy0iJWNA

Diğer yandan Çinli gençler arasında Noel kutlamalarının moda haline geldiği ve Noel zamanı alışveriş yapmanın, arkadaşlarla akşam yemeğinde birlikte olmanın ve eğlence düzenlemenin giderek yaygınlaştığına dikkat çekilerek, Çin kültüründe yozlaşmaya karşı uyarıda bulunuldu.

 Kaynak: AA

 

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle