ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN ZULMÜNE DEVAM EDİYOR

Doğu Türkistan'da bayramın birinci günü Yarkent bölgesinde başörtülü kadınlara yapılan saldırı sonrası büyüyen protestolara ateşle karşılık veren Çin güçleri çok sayıda insanı öldürürken, Uygur Türklerine yapılan baskıyı ise arttırıyor. 

cinde_20_uygur_turkune_agir_hapis_cezasi13643991650_h1007089Çin güçleri tarafından, köy meydanında toplanan başörtülü kadınlara hakaret edilmesi ve tacize uğrayıp, örtülerinin alınmak istenmesiyle, bu duruma tepki gösteren halkın taş ve sopalarla devlet binalarına ve karakollara saldırması sonrası Çinli görevliler ateşli silah kullanarak yeni bir katliama imza attı.  Pekin yönetimi 96 kişinin öldüğünü, polis karakoluna ve hükümet binalarına saldıran 215 kişinin gözaltına alındığını kaydetti. Pekin yönetiminin resmi rakamları açıklamak için neden bu kadar beklediği bilinmiyor. 

Açıklanan rakamlar, yaşananların, bölgede son yıllardaki en kanlı olaylardan biri olduğunu ortaya koyuyor. Ölü ve yaralıların büyük çoğunluğunu Uygur Türkleri oluşturuyor.  Uygur insan hakları grupları ise Ramazan’da Uygur Türklerine yönelik artan baskıları protesto eden insanlar üzerine Çin polisinin ateş açtığını bildirdi.

070214-uygur-turklerine-cin-ikencesi-devam-ediyor-1Pekin yönetimi, Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine dini ve kültürel baskılarını Ramazan'da iyice artırmıştı. Çin'in artan baskısı, oruç ve namaz başta olmak üzere ibadet özgürlüğüne getirdiği kısıtlama insan hakları savunucuları tarafından eleştiriliyor; dünya basınında sık sık haber oluyor.

Bölgedeki demografik yapıyı sürekli Uygur Türkleri aleyhinde değiştirmeye çalışan Çin, olaylar sırasında sadece Uygur Türklerinin değil Han Çinlilerinin de öldüğünü öne sürüyor.

Aralarında İlham Tohti gibi akademisyen ve insan hakları savunucularının da olduğu çok sayıda Uygur Türkü de "bölücülükle" suçlanarak gözaltına alınmıştı. Bu kişilere ilişkin bilgi aile ve avukatlarıyla dahi paylaşılmazken, verilen cezalar resmi medya aracılığıyla kamuoyuna duyuruluyor. 

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle