BULUT TEKNOLOJİSİ NEDİR? GÜVENİLİR Mİ?

Apple'ın Cloud servisi gibi programlar bir yandan hayatı kolaylaştırırken diğer yandan zindan edebilir. O yüzden Apple'ın Cloud'u, Google'ın Drive'ı ve Microsoft'un OneDrive'ı gibi programları kullanırken iki kere düşünmek gerekiyor.

Bu programlar telefonunuza kaydettiğiniz dökümanları, fotoğrafları ve telefon numaralarını otomatik olarak veritabanına kaydediyor. Bu sebeple de bir şeyi telefonunuza kaydettiğiniz an gittiği son yeri belirlemek güçleşiyor. Bu noktadan sonra dosyayı telefonunuzdan silseniz bile Cloud servisinde saklanıyor. Hatta Cloud servisinden silseniz bile şirketlerin veri tabanından silmeniz mümkün olmuyor.

DİKKATLİ KULLANIN

Bu tür servisleri kullanmak tamamen zararlı değil ancak çok dikkatli olmak gerekiyor. Çoğu zaman hayat kurtarıcı olan Cloud servislerini denetimli kullanmak en önemlisi. Telefonunuzun ayarlar kısmından Cloud'a ne gidip ne gidemeyeceğini seçmek sizin elinizde...

HERKESE İLAN EDEMEYECEĞİNİZ ŞEYLERİ İNTERNETTE PAYLAŞMAYIN

Geçtiğimiz günlerde bir gazeteye açıklamalar yapan MİT çalışanı "Taksim Meydanı'na âleme ilan etmeyeceğiniz hiçbir şeyi internet ortamında tutmayın, söylemeyin ve yazmayın." demişti.  Dünyaca ünlü birçok sanatçının cep telefonlarında sakladıkları mahrem fotoğrafların, iCloud denilen elektronik buluttan indirilip milyonlarca insanla paylaşılması internetin güvenilirliğini yeniden gündeme oturtmuştu.

CLOUD SERVİSİ NEDİR?

Günden güne büyüyen teknoloji beraberinde fotoğraf, video gibi verilerin her geçen gün daha fazla üretilmesini getirdi. Bu nedenle artan veri depolama ihtiyacına çözüm için bu verilerin tamamen internet üzerinde depolanabileceği "Bulut" teknolojisi geliştirildi. Yakın zamanda ise özellikle akıllı telefon üreticileri kullanıcılarına bu noktada özel servisler de sunmaya başladı. Kısacası bu teknolojiyle, cloud servisine yüklenen herhangi bir dosyaya dilediğiniz zaman, dilediğiniz aygıtla ulaşabilirsiniz. 

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

  • Bence en iyi tanıtımı Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım bey yapmış! http://www.youtube.com/watch?v=Sn7pNTsY5iY

Yorum Ekle