BİLGİYİ KULLANMAZSAN YÜK OLUR

TÜGEM (Türkiye Gelişim Merkezi) Anadolu zirvelerinden sonra 2015'in ilk büyük ve gerçekçi zirvesini İstanbul'da düzenledi. Zirvede bir sunum yapan Kişisel Gelişim ve İletişim Uzmanı Fahri Sarrafoğlu, bilginin kullanımına dikkat çekerek, bilgiyi kullanamazsak bilginin yük olacağını dile getirdi.

"Bireysel ve toplumsal gelişim için stratejik güç birliği" sloganı ile yola çıkan ve ülke sınırı gözetmeksizin toplumsal faydaya yönelik bir anlayışla gelişime açık tüm birey, kurum ve firmaları hedefleyen Türkiye Gelişim Merkezi (TÜGEM) Platformu, Anadolu zirvelerinden sonra 2015'in ilk büyük ve gerçekçi zirvesini İstanbul'da düzenledi.

8 Mart 2015 Pazar günü saat 09.30 – 18.00 saatleri arasında İstanbul Kozyatağı Byotell'de gerçekleştirilen ve açılış konuşmasını İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Kalsın'ın yaptığı, birbirinden değerli on beş konuşmacının yer alacağı zirve birbirini tamamlayan üç oturumda yapıldı. . Bu çerçevede farklı bir anlayışı uygulamaya koyacak olan TÜGEM zirvenin sonunda ayrıca altı dalda 2014 yılının Gelişim Ödülleri takdim edildi.

BİLGİYİ ZAMANI GELİNCE KULLANMAK ÖNEMLİ

Zirvede bir sunum yapan Kişisel Gelişim ve İletişim Uzmanı Fahri Sarrafoğlu, özellikle Düzce Üniversitesinden ağırlı olarak katılan öğrencilere dönük yaptığı sunumda, bilginin kullanımına dikkat çekerek, bilgiyi kullanamazsak bilginin yük olacağını dile getirdi. Sarrafoğlu, Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürütmesinin bilgiyi kullanmaya çok iyi bir örnek olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

“Fatih Sultan Mehmet, gemileri karadan yürütmeden önce çok iyi tarih bilgisine sahipti. Biliyordu ki 960 yılında İstanbul’u kuşatan Avar Türkleri de aynı yolu ve aynı güzergâhı denemişti. İşte Fatih bu bilgiyi zamanı gelince kullandı. Bizlerde hayatımız boyunca okuduğumuz kitapları eğer yeri geldiğinde bilgisini kullanamıyorsak o bilgi bize fayda değil sadece bir yük olarak kalır.”

seminer

SERTİFİKA KOLEKSİYONU YAPMAYIN

Hayatımız boyunca onlarca belki yüzlerce seminerlere katıldık, binlerce belki kitap okuduk diyen Sarrafoğlu, sertifika koleksiyonu yapılmaması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi: “Okumayı öğrendiğimizden beri yüzlerce kitap okuduk. Peki, gerektiğinde bundan faydalanabiliyor muyuz? Ya da faydalanabilmesini biliyor muyuz? Yoksa ne kadar çok eğitim seminerine katıldım diye sertifika koleksiyonu mu yapıyoruz. Ya da eve gelen eş-dost arkadaşlara göstermek için bakın kütüphanem ne kadar zengin mi demek hoşumuza gidiyor?

Ayet-i Kerime'de Cuma suresi 5. ayette Allah bize bildiğimizi uygulamayı, bilgiyi kullanmayı emrediyor. Fast food eğitim dediğimiz eğitimler, ya da içinde "hap bilgiler" bulunan kitapları okuyarak 4 yıllık eğitimi bir kitapla öğrenebileceğine inanmak kendimizi kandırmak olmuyor mu? Öyleyse önce kendimizin farkına varalım ve sonra da gelişime -değişime devam edelim...”

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle