ABD YENİ UYDUSUYLA DÜNYA TARIMINI KONTROL EDECEK

NASA'nın bugün fırlatacağı uydu dünya tarihinde bir ilk olacak. Fırlatılacak uydu dünya yüzeyindeki toprak nemini ölçecek. Bu uydu ile ABD’nin, ülkelerin gıda ve tarım politikalarını kontrol etme imkânı elde edebileceği söyleniyor.

NASA DÜNYA YÜZEYİNDEKİ TOPRAK NEMİNİ ÖLÇECEK

NASA, 29 Ocak’ta, yörüngeye bir uydu fırlatmayı planlıyor. Fırlatılacak uydunun şimdiye kadar fırlatılanlardan önemli bir farkı bulunuyor. Bu uydu, NASA'nın dünya yüzeyindeki toprak nemini ölçmesini sağlayacak.

DÜNYADAKİ TARIM ALANLARINI ÖNGÖREBİLECEK

NASA'nın bu uydu ile dünyadaki tarım alanlarını ve gıda hareketlerini öngörebilecek. Böylelikle dünyadaki tarım alanlarına dayalı verileri elinde tutacak olan Amerika, adeta ülkelerin gıda ve tarım politikalarını kontrol etme imkânı elde edecek.

HER ÜÇ GÜNDE BİR ‘TOPRAK NEMİ HARİTASI’ ÇIKARTACAK

Toprak nemi şimdiye kadar geleneksel yöntemlerle ölçülüyordu. Ancak başarıya ulaştığı takdirde NASA'nın bu yeni çalışmasının yeni bir dönemi açacağı dile getiriliyor. Toprak Nemi Hareketliliği Araştırması (SMAP) isimli çalışma kapsamında yörüngeye fırlatılacak uydunun, her üç günde bir dünya genelinin toprak nemi haritasını çıkarması planlanıyor.

Projeyle birlikte toprak verimliliği konusunda yeni haritaların çizilebileceği belirtilirken, sel ve kuraklık tahminlerinin de daha isabetli tahmin edilebileceği kaydediliyor.

UYDUNUN MALİYETİ; 916 MİLYON DOLAR

Uydunun yapım maliyetinin 916 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Benzer bir uygulamayı Avrupa Uzay Ajansı da 2009 yılında Toprak Nemi ve Okyanus Tuzluluğu (SMOS) uydusunu fırlatarak yapmıştı. Ancak bir radyometresi olan bu uydu toprak nemi verilerini aktarmıyordu.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle