93 YILLIK YEMEK LİSTESİ GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla verilen ilk kutlama yemeğinin menüsü, 93 yıl sonra gün yüzüne çıktı. 

Edirneli araştırmacı Cengiz Bulut, Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümünün 25 Kasım'da kutlanacağını anımsattı.

Kentte 1922'de büyük kutlamalar gerçekleştirildiğini, belediyenin 2 gün halka ziyafetler verdiğini anlatan Bulut, halkın bu ziyafetlere davetiyeyle çağrıldığını söyledi.

Bu davetiyenin bir örneğinin eski belediye başkanlarından Şerif Bilgen'in torunu Yavuz Selim Bilgen'in arşivinden 93 yıl sonra ilk kez ortaya çıkarıldığını anlatan Bulut, içinde ziyafet menüsünün de yer aldığı davetiyenin Yılmaz Akçaalan tarafından Türkçe'ye çevrildiğini kaydetti.

Cengiz Bulut, bu belgenin, Edirne'nin tarihi ve kurtuluş günü için çok değerli olduğunu vurgulayarak, üzerinde Selimiye Camisi'nin fotoğrafı bulunan davetiyede, "Anadolu'nun kutsal mücadelesi sayesinde kurtarılan sevgili Edirne'ye İslam bayrağını tekrar diken ve milletin saltanatını yönetmeye görevli saygıdeğer topluluk şerefine Edirne Belediyesi tarafından verilen ziyafet listesidir" yazısının yer aldığını belirtti.

Yemek listesinde, "Muhacir çorbası, Trakya et kızartması, Edirne böreği, kereviz" gibi ana yemeklerin ardından ikram edilen, "kaymaklı saltanat-ı milliye kadayıfı, Misak-ı Milli meyvesi"nin dikkati çektiğini söyleyen Bulut, "Edirne'nin kurtuluş yıl dönümlerinde verilen yemekte, bu menünün ikram edilmesi çok anlamlı olur" dedi.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle