LATİN AMERİKALI MÜSLÜMANLARLA 150 YIL SONRA BİR ARADAYIZ

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Latin Amerika'daki 40 ülkeden 76 dini lider ve temsilcinin katıldığı "I. Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi" başladı. Açılışta konuşan Diyanet İşleri Başkanı, başkasının petrolünde gözü olmayan ülkelerde 'İslamofobi'nin de görülmediğine dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkanlığı''nın, Türkiye''nin din eğitimi ve hizmetlerindeki tecrübe ve birikimlerini Latin Amerika ülkelerinde yaşayan Müslümanlarla paylaşmak için düzenlediği ''I. Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi'' İstanbul'da düzenleniyor.

 PETROLDE GÖZÜ OLMAYAN ÜLKELERDE İSLAMOFOBİ DE GÖRÜLMÜYOR

Latin Amerika ülkelerinin İslam’ı hiçbir zaman tehdit olarak görmediğini belirten Görmez, "Demek ki başkasının petrolünde ve doğal kaynaklarında gözü olmayan ülkelerde ne İslamofobi ne de Müslümanların ötekileştirilerek toplum dışına itildiği görülmektedir" Diye konuştu.

“KARDEŞLİĞİMİZİ YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ”

Tarih boyunca Latin Amerika’da yaşayan Müslüman halklara karşı ihmal edilen kardeşliği yeşertmeyi amaçladıklarını söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ''150 yıl sonra Latin Amerikalı liderler ile bir araya geldik, kardeşliğimizi yeniden inşa edeceğiz'' Dedi.

mehmet görmez

LATİN AMERİKALI MÜSLÜMANLARA KARŞI 5 MAHCUBİYETİMİZ

Görmez, Latin Amerika’da yaşayan Müslümanlara karşı 5 mahcubiyetimiz olduğunu söyledi. Görmez, bunlardan ilkinin, ''Endülüs düştükten sonra Hıristiyanların kurduğu engizisyon mahkemelerinin toprağından ettiği Müslümanlar’a Ensar olunmaması'' olduğunu söyledi.

AL TURKOLARI UNUTTUK

Mahcubiyetlerinin ikincisinin, ''Afrika’dan Avrupa’ya getirilen Müslüman kölelere sahip çıkamamaları'' olduğunu dile getiren Görmez, şöyle devam etti: ''Üçüncü mahcubiyetimiz Osmanlı coğrafyasından bu kıtaya göç eden, ''Al-Turko'' adını taşıyan Müslüman topluluklardan haberdar olmamamız.

LATİN AMERİKA’YA GÖÇ EDE FİLİSTİNLİLERİ UNUTTUK

Vatanları ellerinden alınan ve Latin Amerika'ya göç eden Filistinli kardeşlerimizin acılarından ne yazık ki haberdar olamadık. Dördüncü mahcubiyetimiz de budur.

Beşinci mahcubiyetimiz ise bu topraklarda sonradan İslam''la karşılaşan insanlara yeterince yardımcı olamamamız.''

Latin Amerika bölgesini yakından tanıyan Hüdayi Vakfı gönüllüsü Serdar Yıldırım Bey, Latin Amerika halkından İslam’ı seçenlerin, hidayet öykülerini anlattı. Okumak için resme tıklayın;

İMAM

 

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle