ZENGİN GÖNÜLLÜ FAKİR

0

“Sultan camileri” anlamına gelen selatin camilerinin ikincisi olan Bayezit Camiî’nin inşası sırasında yaşanan ibretli hadise…

Bayezit Camiî’nin inşası sırasında yaşanan çok ibretli bir hadise anlatılır:

Camide çalışan işçilerin alacağı günlük ücretler, bir küp içerisinde belirli bir yere bırakılırmış. İşçiler de buradan ücretlerini alırmış. Fakat küpte hesap edilenden fazla olarak bir işçinin ücreti artarmış. İlk başta fazla para konulduğu zannedilip hesaplar gözden geçirilmiş. Fakat hesaplarda bir yanlışlık görülmemiş. Bunun sebebi araştırılınca bir işçinin parasını almadığı anlaşılmış. Kendisine niye parasını almadığını sormuşlar. İşçi utana sıkıla şu cevabı vermiş:

– Benim malım mülküm yok. Bu sebeple şu fani dünyada arzu ettiğim gibi bir hayır yapamayacağım. Bu beni çok üzüyordu. Ben de şöyle düşündüm. Bu caminin inşaatında para almadan çalışayım, dünyada hayırlı bir iş yapmış olurum.

Bu gönlü zengin fakire şu cevabı verdiler:

– Efendi, burası Sultan hayratıdır. Bunun için çalıştığını alacaksın. Sen burada bedenen çalış; fakat hakkını da al ve dilediğin yere ver!

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Tarihten Günümüze İbret Işıkları, Erkam Yayınları

BAYEZİT CAMİSİ VE KÜLLİYESİ

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
CAMİLERİ KAPTIRAN SULTAN

Sultan III. Mustafa, Osmanlı Sultanları içinde en hayırsever olanlarından biridir. Özellikle, yaptırdığı ve kendi adını bir türlü koyamadığı camileriyle tanınır....

Kapat