YALIN AYAK ARAÇ KULLANMAYIN!

0

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla uzun yola çıkacak sürücülere, kazaya neden olabileceği için ayakkabısız veya terlikle araç kullanmamaları uyarısı yaptı.

Uzun süren tatillerde gidiş ve dönüş trafik yoğunluğu artıyor. Sürücülerin bu nedenle dikkatli olması gerektiğini ifade eden Apaydın, uykusuz ve yorgun yola çıkılmaması uyarısında bulunarak; trafik kazalarının bir çoğunun sürücü hatalarından kaynaklandığını vurguladı.

Sürücülerin hava sıcaklığının arttığı 10.00 ile 16.00 saatleri arasında daha dikkatli olması gerektiğini anlatan Apaydın, sürücülerin emniyet kemerlerini de sürekli takılı bulundurmasının önemli olduğunu hatırlattı.

ORUÇ TUTANLAR İFTAR SAATİNE YAKIN ÇOK DİKKATLİ OLMALI

Bayram günlerinde trafik kazalarının iki kat arttığına dikkati çeken Apaydın, şunları söyledi:

“Bayramı tatilinin 9 gün olması nedeniyle bir çok vatandaşımız uzun yolculuklar yapıyor. Bu nedenle bu günlerde yollardaki trafik hareketliliği artıyor. Ramazan ayı dolayısıyla da oruç tutan sürücülerimiz kendilerini halsiz ve uykusuz hissedebilirler. Ramazan ayı dolayısıyla oruç tutan sürücülerimiz iftar saatine yakın çok dikkatli olmalı. Sürücülerimiz her 2 saatte bir 15 dakika mola vererek dinlenmeli. Yorgunluktan kan şekeri düşebilir. Bazı bölgelerimizde ani yağmurlar oluyor. Bunlar da sürücüleri zor durumda bırakıyor. Yolun her halini göz önünde bulundurarak, temkinli araç kullanılması gerekiyor.”

TIR VE KAMYON ŞOFÖRLERİ YALIN AYAK KULLANIYOR

Apaydın, sürücülere önerilerini ve uyarılarını şöyle sıraladı:

“Sürücülerimize açık renkte elbiseler giymeleri, yalın ayak veya terlikle araç kullanmamaları konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Ayakkabısız araç kullanımı hiç önermiyoruz. Bunun yasal olarak bir sıkıntısı yok. Belli bir şiddetten sonra isteseniz de frene basamazsınız. Çünkü ayak ağrır ve refleksle geri çeker. Özellikle tır şoförleri, kamyon şoförleri veya tatile giden kişiler yalın ayak çok araç kullanıyor. Ani bir durumda pedala sert bir şekilde bastığı an ayağı ağrıdığı için refleks olarak geri çeker ve bu kazaya davetiye çıkartır. O nedenle çıplak ayakla kullanmakta güvenli sürüşe aykırıdır.”

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
EBÛ BERZE EL-ESLEMÎ (RA) KİMDİR?

Ebû Berze el-Eslemî radıyallahu anh isminden çok künyesiyle tanınan bir sahâbî!... Suffe ehlinden olan, Allah’ı çok zikreden âlim, âbid, zâhid...

Kapat