YAHUDİ YERLEŞİMCİLER CÂMİ YAKTI

0

Batı Şeria’da Yahudi yerleşimciler Ramallah’ın kuzeydoğusundaki Muğir köyünün camisini ateşe verdi.

Görgü tanıkları, Çarşamba günü sabah saatlerinde camiye giden köy halkının giriş katının bazı bölümlerini yanmış olarak bulduğunu söyledi. Yangın caminin üst katını da etkiledi.

İsrail ordusu olayla ilgili soruşturma başlattığını söyledi.

Köy, Şilo yerleşim yerinin yakınında bulunuyor. 2012 yılında da aynı köyün doğusunda bulunan başka bir mescit Yahudi yerleşimciler tarafından yakılmıştı.

KUR’AN KURSU VE MEDRESE DE YANDI

Al Jazeera muhabiri Semir Ebu Şemalle, görgü şahitlerinin gece yarısı iki aracın geldiğini, kısa bir süre sonra geri döndüğünü ve ardından camide yangın çıktığını söylediğini aktardı. Yerleşimcilerin yaktığı camide Kur’an kursu ve medrese de bulunuyordu.

cami4(4)

Şemmale, Yahudi yerleşimcilerin sık sık Filistinlerin mallarına ve arazilerine yönelik saldırılar gerçekleştirdiğini de ekledi.

Al Jazeera muhabiri özellikle caminin giriş katında büyük bir hasarın meydana geldiğini ve Filistinlilerin öfke içerisinde olduğunu dile getirdi. köy halkı yerleşimcilerin saldırılarının İsrail ordusunun gözetiminde yapıldığını söyledi.

FİLİSTİNLİLER TACİZ EDİLİYOR

yahudi_yerlesimciler_ramallahta_ki_camiyi_yaktilar_h32517Özellikle Yahudi yerleşim yerlerinin yakınındaki bölgelerde, yerleşimciler Filistinlilere yönelik tacizlerde bulunuyor. Yerleşimciler zaman zaman Filistinlilerin araçlarına taş atıyor ve ateş açıyor.

Kaynak : Al Jazeera, AA

Paylaş.

Yorumlar