UZUN SÜRE TOKLUK İÇİN ZEYTİNYAĞI

0

Ramazanın gelmesiyle beraber günün büyük çoğunluğu besin ve sıvı tüketimi olmadan geçiyor. İftar ve sahur arasında kalan kısa zaman içerisinde ise vücudumuza giren besinlerin dengeli ve sağlıklı olması son derece önemli. Her yemeğin olmazsa olmazı zeytinyağı özellikle açlık süresinin bu kadar uzun olduğu günlerde büyük önem taşıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, oruç tutarken yağ seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ve en faydalı yağlardan biri olan zeytinyağının yararları hakkında bilgi verdi.

ORUÇ TUTARKEN YAĞIN ÖNEMİ

Yoğun enerji kaynağı olan yağların 1 gramı 9 kalori enerji sağlıyor. Özellikle yaz aylarında tutulan oruçların uzun süreli olduğu düşünüldüğünde, yağlar gün boyu metabolizmanızın çalışması ve enerji ihtiyacınızın karşılanmasında etkin rol oynuyor. Ancak tercih edilen yağın çeşidinin de çok önemli olduğu unutulmamalı. Faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağını her dönem olduğu gibi oruç tutarken de tüketmenin vücuda birçok faydası bulunuyor.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI KORUYOR

Zeytinyağı, içerdiği tekli doymamış yağ asitleri ve antioksidanlar sayesinde kalp ve damar sağlığını koruyor. Ayrıca içerdiği oleik asit sayesinde kötü kolesterol denilen LDL kolesterolün düşmesini sağlıyor. Yapılan çalışmalar düzenli zeytinyağı tüketiminin inme ve kalp krizi riskini azalttığını gösteriyor. Zeytinyağında bulunan oleik yağ asidi ve polifenollerin kan basıncını düşürmede ilaç kadar etkili olduğu bildiriliyor. İçerdiği antioksidanlar, E vitamini ve selenyum sayesinde damar duvarlarını koruyucu etki göstererek damar sertliğine karsı önemli rol oynuyor.

KAN ŞEKERİNİ DÜZENLEMEYE YARDIMCI

Yapılan son çalışmalar zeytinyağının tip 2 diyabete karsı koruyucu olduğunu ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Ramazan ayında uzun süren açlıklarla beraber kan şekerinde dalgalanmalar sıklıkla karsımıza çıkan istenmeyen bir tablo. Bu yüzden özellikle sahurda tüketeceğiniz zeytinyağı gün boyu kan şekerinizi dengelerken, tokluk hissinizi de arttırıyor.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Zeytinyağının bir diğer önemli faydası ise sindirimi kolaylaştırarak, kabızlığı ve hazımsızlık şikayetlerini önlemesi. Uzun süren orucun ardından genellikle bağırsaklarda kabızlık veya gaz gibi sorunlar yaşanabiliyor. Zeytinyağı bu şikayetlerin azalmasını sağlayarak, gün boyu sindirim sisteminizin daha düzenli çalışmasına yardımcı oluyor.

TOKLUK SÜRESİNİ UZATIYOR

Zeytinyağının mide geçiş hızı oldukça yavaştır. Yani tüketildikten sonra mideden bağırsağa geçiş hızı (mideyi terk etme hızı) yavaş olduğu için gün boyu tokluk sürenizi uzatarak, açlık krizlerinizin önüne geçmede size yardımcı oluyor. Bu yüzden ramazan sofralarınızda zeytinyağına yer vermek oldukça önemli.

Kaynak: Sabah

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
ALLAH DOSTLUĞUNUN SIRRI BU!

Teslîmiyet, lügatte boyun eğmek, başa gelen hâdiseleri îtirazsız kabûllenmek ve selâmete çıkmaktır. Teslîmiyet, kalbin bir fiili olup Allâh tarafından haber...

Kapat