ÜSKÜP’TE ASIRLIK TÜRKÇE VAAZ GELENEĞİ

0

Makedonya’nın Başkenti Üsküp’teki tarihi Murat Paşa Camisi, ibadete açıldığı 1463 yılından bu yana ülkede Türkçe vaaz verilen tek cami olma özelliğini taşıyor.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün, Osmanlı Devleti tarafından fethedilmesiyle başlayan Türkçe vaaz geleneği, şehirdeki tarihi Murat Paşa Camisi’nde devam ediyor. Üsküp’ün tarihi Türk Çarşısı’nda bulunan Murat Paşa Camisi, ibadete açıldığı 1463 yılından bu yana ülkede kesintisiz olarak Türkçe vaaz verilen tek cami olma özelliğini taşıyor.

Murat Paşa Camisi Vaizi Süleyman Baki, asırlık Türkçe vaaz geleneğinin bugün de Teravih namazları öncesinde, Cuma namazı hutbelerinde ve her pazar İkindi namazı sonrasında devam ettiğini söyledi. Tarihi camide 2000 yılından beri vaiz olarak görev yaptığını anlatan Baki, fetihle Üsküp’te başlayan Türkçe vaaz geleneğinin, inşa edildiği ilk günden günümüze kadar Murat Paşa Camisi’nde sürdüğünü ifade etti.

Baki, “Murat Paşa Camisi, Üsküp’te Türkçe hutbe ve vaaz verilen tek cami olma hasebiyle de ayrı bir öneme sahip. Rabb’ime hamdolsun, 2000 yılından beri bu vazifeyi sürdürebilmek bizlere nasip oldu.” dedi.

Murat Paşa Camisi’ndeki Türkçe vaaz ve sohbetlerin sadece Ramazan aylarına özel bir durum olmadığına işaret eden Baki, Ramazan ayı dışında da Cuma namazlarında hutbenin ve namaz öncesinde vaazın Türkçe olduğunu belirtti.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
GERÇEK BİR İSTANBULLU OLMANIN 10 ŞARTI

İstanbul Beyefendisi, numune bir kişiliği simgeler. Eski deyimle, bir üslup, bir yaşam tarzının temsilcisidir. Eski sözlükler, İstanbul Beyefendisi, ‘kibar, hatırnaz,...

Kapat