UCUZA YEMEK YEMENİN YOLU

0

Son yıllardaki ekonomik büyüme, vatandaşların yeme alışkanlıklarını da değiştirdi. Haftanın üç günü dışarıda yemenin maliyeti 54 ile 186 lira arasında değişiyor. Bu rakam evde 30 lira.

Son 10 yılda ekonomide olumlu gelişmelerin yaşanması, vatandaşın dışarıda yemek yeme alışkanlığını da etkiledi. 2004 yılında dışarıda yemek yeme oranı haftada bir iken, 2015 verilerine göre bu oran haftada 3 güne çıktı. Haftada 3 gün dışarıda yemenin maliyeti ise en düşük 54-186 lira arasında değişiyor. Aylık bazda ise bu rakam 216 ile 744 lira.

2015 yılında 1282 üzerinde yapılan bir çalışmaya göre yemek yeme durumu incelendiğinde kişilerin yüzde 59’u dışarıda akşam yemeğini tüketiyor. Son 20 yılda da dışarıda yemek yeme eğilimi yüzde 66 yükseldi. TÜİK’in 205 verilerine göre ise ev dışında yenilen hazır yemeklerin fiyatında aynı dönemde enflasyonun yaklaşık 3 katı artış oldu. Enflasyon sepetinde yer alan bazı hazır yemeklerin ortalama fiyatında yüzde 11,9 ile yüzde 17,9 arasında değişen oranlarda artış kaydedildi. Retail Türkiye dergisi verilerine göre, Türkiye genelinde dışarıda yemek yeme alışkanlığı 2010’da ayda birden, 2011’de ayda ikiye çıkarken; İstanbul’da bu sıklık, haftada bir günden üçe yükseldi. Son 10 yılda ekonomide olumlu gelişmelerin yaşanması, vatandaşın dışarıda yemek yeme alışkanlığını da etkiledi. Özellikle kadınların iş hayatında çok aktif olarak rol almaya başlaması, dışarıda yemek yeme alışkanlığını da artırdı.

Sizin için ortalama restoranlarda sipariş verilen yiyecekleri araştırdık. Haftanın üç günü tek kişilik yemek yeseniz, en yüksek 186 en düşük 54 lira ödüyorsunuz. Evde bu rakamlara üçer gün üzerinden baktığınızda 30 liraya tekabül ediyor.

Kaynak: Yeni Şafak

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
BATININ SİNSİ KELİME OYUNU VE BİLİNÇALTI MESAJI

Müslümanların, İslam düşmanlarına karşı kendilerini savunabilmek için kullandığı İslamofobi ifadesi aslında içinde vahim bir bilinçaltı mesajı taşıyor. Batı dünyası, yıllardır...

Kapat