ÜÇ AYLAR’DA YAPILACAK DUA VE İBADETLER

0

Üç Aylar’da yapılacak dua ve ibadetler nelerdir? Kandil gecelerinde nasıl dua ve ibadet yapılmalı? Gönül dünyamıza huzur veren Recep, Şaban ve Ramazan aylarında yapılacak dua ve ibadetler…

Üç mübarek ay olan Recep, Şaban ve Ramazan-ı Şerif bulunduran Üç Aylar’da ayrıca Regaib, Miraç, Berat ve Kadir geceleri gibi İslam dinince önemli kabul edilen gün ve geceler bulunuyor.

MÜBAREK GECELERDE YAPILACAK İBADETLER

RECEP, ŞABAN VE RAMAZAN’DA YAPILACAK İBADETLER

ÜÇ AYLAR’DA YAPILACAK GENEL İBADETLER

ÜÇ AYLAR’DA PEYGAMBERİMİZİN YAPTIĞI DUA

Üç Aylar, Rahmân olan Allah’ın rahmetinin sağnak sağnak yağdığı aylardır. Bereket ve feyzinden istifade etmesini bilenler, bu aylardan büyük kazançlar elde ederler. Bu bakımdan üç ayların kıymeti pek büyüktür. Ahiret sermayesinin artmasına vesile olan kudsî aylardır.

Resûlullahsallâllâhu aleyhi ve sellemEfendimiz ümmetine şu duayı telkin etti:

اَللّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فيِ رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَان

“Ey Allâhʼımız! Receb ve Şâbânʼı mübârek eyle, Ramazanʼa mülâkî eyle/ulaştır.” (Taberânî, Evsat, IV, 189; Beyhakî, Şuab, V, 348. Krş. Ahmed, I, 259)

Üç Aylar, dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır. Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile sona eren Üç Aylar’ı dualarla ibadetlerle geçirmek çok önemlidir.

ÜÇ AYLAR ORUCU NEDİR, NE ZAMAN TUTULUR?

PEYGAMBERİMİZ RAMAZAN AYINI NASIL GEÇİRİRDİ?

KADİR GECESİ YAPILACAK DUA VE İBADETLER NELERDİR?

CENÂB-I HAKK’A YAKLAŞMA MEVSİMİ: ÜÇ AYLAR

BİR MÜSLÜMAN ÜÇ AYLAR’I NASIL DEĞERLENDİRMELİ?

 

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
ORUÇ TUTULMASI YASAK VE MEKRUH OLAN GÜNLER

Oruç tutulması yasak olan günler hangileridir? Dinimizde, oruç tutmanın emredildiği veya tavsiye edildiği günler olduğu gibi, oruç tutmanın yasaklandığı veya...

Kapat