TUVALETTEN HEMEN SONRA ABDEST ALINIR MI?

0

İdrar yapan bir kimse belli bir süre geçmeden abdest alabilir mi? Küçük abdesti bozduktan hemen sonra abdest almak doğru mudur?

İdrar yaptıktan sonra, şahsa, şartlara ve hatta yaşa bağlı olarak az veya çok sızıntı gelebilir. Bu sızıntıların tamamen kesilmesi için bir süre beklemek uygun olur. Bu beklemeye istibrâ denir. (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 558)

İSTİBRA YÖNTEMLERİ

İstibrâ, yürümek, öksürmek, hareket etmek vb. yollarla yapılabilir.

İSTİBRA YAPMADAN ABDEST ALINIR MI?

Küçük abdestini bozduktan sonra istibrâ yapmadan abdest alan kişiden abdestten sonra akıntı gelirse abdesti bozulur ve yeniden abdest alması gerekir. (Merğînânî, el-Hidâye, I, 106-107) Ayrıca temizlik iyi yapılmadığı takdirde geriye kalan idrar sızıntısı elbiseye bulaşacak ve belli bir orana ulaşacak olursa (avuç ayası kadar bir alanı kaplaması) namazın sıhhatine engel olur. (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 110-111)

İdrar yaptıktan sonra sızıntısı olmayan kişilerin, beklemeden hemen abdest almalarında bir sakınca yoktur. İstibrâ ve temizlik konusunda gerekli hassasiyeti gösteren kişinin, yersiz düşünce ve vesveseye itibar etmemesi gerekir.

Kaynak: Diyanet Fetva Kurulu

İSTİNCA VE İSTİBRA NEDİR, NASIL YAPILIR?

İSLAM’DA TEMİZLENME YOLLARI

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
TELEFONU MİKROSKOBA DÖNÜŞTÜRDÜLER

Bilim insanları basit bir akıllı telefonu gelişmiş bir mikroskoba dönüştüren optik eklenti üretti. Bilim adamları basit bir akıllı telefonu gelişmiş...

Kapat