TÜRKİYE’YE DİZ ÇÖKTÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR

0

Türkiye’de son dönemde artan terör olaylarının arka planında neler yatıyor? Hangi örgütler neden terör olayları ile Türkiye’yi sıkıştırmaya çalışıyor? Terör olayları ile ne amaçlanıyor? İşte son dönemde yaşanan terör olaylarının analizi…

Dört koldan terör kıskacına alınmak istenilen ülkemizde artan terörü sadece iç politik mülahazalarla izah etmek mümkün değil hiç kuşkusuz. Yakın coğrafyamız alev alev yanıyor. Irak ve Suriye’yi yakan ateşten bizde nasibimizi alıyoruz ne yazık ki.

Şehirlerimizi kana bulayan terör eylemlerinin, sadece söz konusu örgütlerin iradesi ile gerçekleşmiş eylemler olmadığını tahmin etmek zor değil. Bir üst aklın olduğu gerçeği sürekli dillendiriliyor. İstikrarsızlaştırılarak, Iraklaşan, Suriyeleşen bir ülke algısı verilmeye çalışıldığı tezi pek çok analizde dillendirilen bir vakıa… Terör eylemleriyle Türkiye’nin içine kapatılmak istendiği artık çok daha net bir biçimde görülüyor.

Yüz yıl sonra bölgeyi yeniden dizayn etme projesini yürütenler önlerinde engel olarak gördükleri Türkiye’yi terör örgütleri üzerinden tehdit ediyor, terörü bir terbiye etme ve hizaya getirme aracı olarak kullanma gayreti içerisindeler.

TÜRKİYE’YE DİZ ÇÖKTÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Evet, Gezi olaylarından bu yana ülkemiz saldırı altında. Bölgemiz şekillendirilirken ülkemiz zayıf düşürülmeye çalışılıyor. Suriye’deki iç savaşı Türkiye’ye taşıma ihalesi verdikleri PKK gibi terör örgütleriyle Türkiye’yi diz çöktürmeye çalışıyorlar.  PKK, DAİŞ ve onun gibi kullanışlı diğer terör örgütlerini emperyalist hedeflerine ulaşmak için maşa olarak kullanıyorlar.

Ama başaramayacaklar. Ülkemizi Suriyeleştiremeyecekler. İçerideki terör sevicilerin, teröristlerin arkasına saklanarak, en kanlı, en vahşi terör eylemlerini meşrulaştıracak kadar ihanet içirişinde olan çevrelerin algı operasyonlarına rağmen başaramayacaklar.

Türkiye, istedikleri gibi yönlendirdikleri eski Türkiye değil çünkü. Yakın coğrafyası kendi güvenliğini tehdit edecek şekilde şekillendirilirken, yüzyıl aradan sonra yeni bir Sykes-Picot yazılırken, burnunun dibinde bir PKK/PYD devleti tesis edilmeye çalışılırken olan biteni sadece seyredecek kadar acz içinde değil Türkiye. Çapulcuların algı operasyonlarına pabuç bırakacak kadar sahipsiz bir ülke değil çok şükür…

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, 362. Sayı, Nisan 2016

Paylaş.

Yorumlar