TÜRKİYE’NİN TOHUMLARI “GEN BANKASI”NDA TOPLANIYOR

0

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü, yurdun çeşitli bölgelerindeki bitki tohumlarını Ankara’daki Tohum Gen Bankası’nda toplamak amacıyla çalışmalar yürütüyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü, yurdun çeşitli bölgelerindeki bitki tohumlarını Ankara’daki Tohum Gen Bankası’nda toplamak amacıyla çalışmalar yürütüyor.

310 TÜRDE 61 BİN TOHUM ÖRNEĞİ VAR

Türkiye’deki bitki genetik kaynaklarını korumak amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde kurulan Gen Bankası’nda 310 türde 61 bin tohum örneği saklanıyor. Gen Bankası’nda muhafaza edilen tohumlar, araştırma ve üretim çalışmalarında kullanılıyor.

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Mevlüt Şahin,”Tohum örneklerini bankamızda 50 yıl saklayabiliyoruz. İhtiyacımız olduğu zaman araştırma ya da üretim amaçlı kullanıyoruz” dedi.

ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ

Şahin, Anadolu’da yüz yıllardır tarım yapıldığına dikkati çekerek, “Geçmişte çok değerli olduğu için ekilen ancak günümüzde veriminin az olması sebebiyle terk edilen özellikli tohumlar olabilir.

Çiftçilerden ve konuya duyarlı vatandaşlardan bu tohumları istiyoruz. Bize gönderilen tohumları, gönderen kişilerin ismiyle koruma altına alıyoruz. Bu, ülkemizin geleceği, gelecekte daha verimli ve yüksek kaliteli çeşitleri geliştirme adına çok önemli” diye konuştu.

TOHUM ÇİFTÇİDEN KARGO DEVLETTEN

Tohum Gen Bankası’nın 250 bin tohum saklama kapasitesiyle alanında dünyada üçüncü olduğunu vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

“Bankamızda koruma altına alınan tohumları, belli bir oranda çoğaltıldıktan sonra talep eden üniversitelere, enstitülere, araştırma merkezlerine gönderiyoruz. Tohum toplama konusunda vatandaşlarımız bize yardımcı olursa seviniriz.

Bu bir vatandaşlık borcu diye düşünüyoruz. Vatandaşlarımız ‘nereye göndereceğim, kargo parası mı ödeyeceğim’ diye düşünmesin. Tohumları, il ya da ilçe müdürlükleri aracılığıyla veya internetten adresine çok kolay ulaşabilecekleri merkezimize kargoyla gönderebilirler.

Vatandaşlardan gelen tohumun kargo ücretini biz ödüyoruz ve hatta daha sonra teşekkür yazısı gönderiyoruz.”

Gen Bankası’ndaki tohum sayısının her geçen gün artığını belirten Şahin, olası aksiliklere karşı tedbir amacıyla İzmir’deki Tohum Gen Bankası ile yedekleme yaparak çalıştıklarını kaydetti.

BİTKİ TÜRLERİ AÇISINDAN AVRUPA’DAN ÖNDEYİZ

Şahin, Türkiye’de 12 bin bitki türü bulunduğunu ve bunlardan 4 bininin endemik olduğunu ifade ederek, “Biz, Avrupa’nın tamamından çok daha fazla bitki türüne sahibiz. Tarımsal açıdan da çok daha fazla bir geçmişe sahibiz.

 Milletimiz tohumları koruma konusunda daha duyarlı olursa zannediyorum ki bankamızın 250 bin tohumluk kapasitesini doldurabiliriz. O zaman bankamız, sakladığı tohum sayısı bakımından da dünyanın önemli gen merkezlerinden biri olacaktır” dedi.

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
PEYGAMBER’İN EV HALKI NASILDI?

Din ve Hayat dergisi 23. sayısında Efendimiz’in ailesini (Ehl-i beyt’i) anlamak üzere dinî, tasavvufî, edebî ve aktüel yazı ve yorumları...

Kapat