TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL KUTSAL MEKÂNLARI

0

Tarih boyunca sayısız medeniyete ve inanışa ev sahipliği yapan ülkemizde doğal ve tarihi güzelliklerin yanında kutsal kabul edilen çok sayıda yer ve mekan var. Bunların bazıları yılın belirli dönemlerinde bazıları ise neredeyse her gün tam anlamıyla ziyaretçi akınına uğruyor.

BALIKLI GÖL

Türkiye’de bulunan ve kutsal kabul edilen mekanlar arasında ilk sıralarda yer bulan Balıklı Göl hem Güneydoğu Anadolu’nun hem de Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden. İnanışa göre Hz. İbrahim burada dönemin hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atılmış ve tam bu sırada ateş suya, odunlar ise balığa dönüşmüş. Bu nedenle burası ve içinde yaşayan balıklar kutsal kabul ediliyor ve hem Şanlıurfa çevresinden hem de Türkiye’nin ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen çok sayıda ziyaretçiyi kendisine hayran bırakıyor. Şanlıurfa aynı zamanda baş döndüren lezzetleri ile bilinen bir şehir. Kenti ziyaret ederseniz ünü sınırları aşan kebabını ve lahmacununu denemeden ayrılmayın. Yemekten sonra ise yoğun kıvamının yanı sıra acı tadı ile bilinen bir tür kahve olan mırranın da tadına mutlaka bakılmalı.

Şanlıurfa tarihi neredeyse insanlık kadar eski bir kent. Şehirde Balıklı Göl dışında görülmeye değer yerlerin başında kendine has kubbeli yapısı ile dikkat çeken tarihi Harran Evleri, önemli bir bölümü sular altında kalsa da halen teknelerle gezebileceğiniz Halfeti ve hem şehrin hem de Türkiye’nin en güzel taş yapılarından biri olan Sakıbın Köşkü geliyor.

balikli-gol-10915

SELİMİYE CAMİİ

Osmanlı döneminde yaşayan ve tarihin en büyük mimarlarından biri olarak anılan Mimar Sinan’ın ”ustalık eserim” dediği Selimiye, halen dimdik ayakta duran bir başyapıt. Yapımı 7 yıl süren ve 1575 yılında ibadete açılan cami bugün de hem ibadet hem de turistik amaçla ziyaret ediliyor. Üç şerefeli minareleri ve devasa kubbesi ilk dikkat çeken özelliklerinden. İçine girdiğinizde ise her biri ayrı sanat eseri niteliğinde olan çinileri ve işlemeleriyle göz kamaştırıyor. Cami içinde bulunan bu bu motiflerden biri olan ters lale hakkında çeşitli efsaneler var. Bunlardan en çok bilineni ise caminin inşa edildiği arazide bulunan lale bahçesinin sahibinin başlarda araziyi vermeye yanaşmaması. Sonradan arazisini cami yapımı için vermeye razı olan arazi sahibi yapılacak cami içinde bir lale motifi olmasını şart koşunca Mimar Sinan bu şartı yerine getirmiş ancak arazi sahibinin tersliğine atıfta bulunurcasına motifi tersten işlemiş.

edirne-selimiye-cami-10914

HAZRET-İ MEVLÂNÂ TÜRBESİ

Konya’da bulunan ve günümüzde müze olarak ziyaret edilen Mevlana Türbesi de Türkiye’nin en güzel kutsal mekanlarından biri olarak kabul ediliyor. Türbe 1926 yılından bugüne müze olarak hizmet verse de ziyaretçiler burada eserleri Mevlana için dua ediyor. Özellikle her yıl Aralık ayında düzenlenen ve ”Şeb-i Arus” yani ”düğün gecesi” olarak adlandırılan Mevlana’nın ölüm yıl dönümünde ziyaretçiler burayı dolduruyor. Konya’da Mevla Türbesi dışında da çok sayıda tarihi ve görülmeye değer yer var. Bu yerler arasından öne çıkanları Konya’da gezilecek yerler galerimizde görebilirsiniz. Geçmiş dönemlerde Mevlana’nın dergahı olan bu yerde bugün Mevlana ve aile fertlerinin mezarları yer alıyor. Türbede Mevlana’nın ünlü sözü ”Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.” yazılı bir levha da bulunuyor. Özellikle her yıl 17 Aralık’ta kutlanan ve ”düğün gecesi” anlamına gelen Şeb-i Arûs zamanı, yani Mevlana’nın ölüm yıl dönümünde burası ziyaretçilerle dolup taşıyor.

mevlana-turbesi-konya-10887

EYÜP SULTAN CAMİİ

Peygamber Efendimiz’in Medine’ye hicret ettiğinde evinde misafir eden Eyüp Sultan adına yaptırılan Eyüp Sultan Camii de Türkiye’nin en kutsal mekanlarından biri olarak anılıyor. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin tarafından bulunan mezarın yerinde inşa edilen caminin içinde yine Eyüp Sultan’ın türbesi de yer alıyor. Yapıldığı günden bugüne en önemli ibadet merkezlerinden biri olan Eyüp Sultan Camii, uzun yıllar padişahların kılıç kuşanma törenlerine de ev sahipliği yapmasıyla biliniyor.

eyup-sultan-camii-10916

Paylaş.

Yorumlar