TÜRKİYE’DE MİRAÇ KANDİLİ BÖYLE İDRAK EDİLDİ

0

Hazreti Muhammed’in Allah’ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili dolayısıyla yurt genelinde camilerde programlar düzenlendi.

Diyarbakır’da Sur İlçe Müftülüğü tarafından Ulu Cami’de Miraç Kandili programı düzenlendi.

Hazreti Muhammed’in Allah’ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili dolayısıyla yurt genelinde camilerde programlar düzenlendi.

Diyarbakır‘da Sur İlçe Müftülüğü tarafından Ulu Cami‘de gerçekleştirilen Miraç Kandili programı, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Türkçe ve Kürtçe mevlit okunan programda, cemaate “Kandil simidi” ve hurma ikram edildi.

Sur İlçe Müftüsü Ramazan Tolan ve cemaat, program sonunda dua etti.

Diyarbakır İl Müftülüğü tarafından Kayapınar ilçesinde bulunan Cebeli Nur Camisi’ndeki program ise Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Türkçe ve Kürtçe okunan mevlidin ardından, program yapılan duayla sona erdi.

 yuksekova ŞEHİTLER İÇİN DUA EDİLDİ

Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki operasyonlar kapsamında ilçe merkezini teröristlerden temizleyen ve arama tarama çalışmalarını sürdüren güvenlik güçleri, Miraç Kandili dolayısıyla Yeşildere Mahallesi’ndeki İhsaniye Camisi’ni doldurdu.

Yüksekova’da terör operasyonuna katılan güvenlik güçleri, Miraç Kandili’ni idrak etti.

Akşam namazının ardından, camiye gelen çok sayıda asker ve polis, birlikte saf tutup namaz kılarak, şehit olan meslektaşları için dua etti.

Programda Kur’an-ı Kerim, mevlit ve ilahiler okundu.

“PEYGAMBERLER ŞEHRİ”NDE MİRAÇ KANDİLİ

“Peygamberler Şehri” olarak nitelendirilen Şanlıurfa’da, vatandaşlar Miraç Kandili dolayısıyla tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi’ndeki camileri doldurdu.

urfaGün boyunca kentin kutsal mekanlarını ziyaret edenler, akşam namazının ardından Hazreti İbrahim’in doğduğu ve ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöl Yerleşkesi’ne geldi.

Şanlıurfa’da vatandaşlar, Miraç Kandili dolayısıyla tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi’ndeki camileri doldurdu.

Gece dolayısıyla çevre illerden gelen ziyaretçiler, yerleşkede bulunan kutsal yerleri ziyaret ederek dua etti. Buradaki camilerde namaz kılan vatandaşlardan bazıları Kur’an-ı Kerim okudu.

Vatandaşlar daha sonra Hazreti Eyyüp’ün çile çektiği yer olarak kabul edilen makamı da ziyaret etti. Ziyaretçiler, yatsı namazının ardından, Şanlıurfa Müftülüğü tarafından Dergah ve Eyyüp Peygamber camilerinde okutulan mevlidi dinleyip dua etti.

ULU CAMİ’DE PROGRAMLAR 

Bursa’da Miraç Kandili nedeniyle tarihi Ulu Cami’de kandil dolayısıyla kandilprogram düzenlendi. Akşam namazının ardından, camiye gelen kadın, erkek, genç, yaşlı çok sayıda kişi namaz kılarak, dua etti.

Bursa’da, tarihi Ulu Cami’yi dolduran vatandaşlar, namaz kılıp dua ederek, Miraç Kandili’ni idrak etti. 

Programda Kur’an-ı Kerim, mevlit ve ilahiler okundu.

CİZRE’DE CAMİLER DOLDU

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile emniyet mensuplarınca gerçekleştirilen “Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci” operasyonunun ardından, huzur ve güvenliğin sağlandığı Şırnak’ın Cizre ilçesi Dağkapı kandil_1Mahallesindeki Hz. Nuh Nebi Camisi’nde Miraç Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

Cizre’de Hz. Nuh Nebi Camisi’ni dolduran vatandaşlar Miraç Kandili’ni idrak etti. 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan, Türkçe ve Kürtçe mevlit okunan programda, Cizre Müftüsü Selahattin Yılmaz, Miraç Kandili’nin önemini anlattı.

Yapılan dua ile son bulan programın ardından, camiye gelen vatandaşlar, programdan sonra Hz. Nuh Nebi Türbesi’ni ziyaret etti.

ANADOLU’NUN İLK CAMİSİNDE MİRAÇ KANDİLİ

Hatay’ın Antakya ilçesinde, Anadolu’da inşa edilen ilk cami olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camisinde Miraç Kandili nedeniyle program düzenlendi.kandil_2

Vatandaşlar, akşam saatlerinden itibaren Habib-i Neccar Camisi’ni doldurmaya başladı. Düzenlenen program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Anadolu’da inşa edilen ilk cami olan Habib-i Neccar Camisinde Miraç Kandili programı düzenlendi. 

Antakya Merkez İlçe Müftüsü Necati Şafak’ın Mevlid-i Şerif okumasının ardından namaz kılındı, dua edildi.

İSTANBUL’DA KANDİL PROGRAMLARINA YOĞUN İLGİ

İstanbul’da, Miraç Kandili dolayısıyla erkek, kadın, genç, yaşlı çok sayıda kişi, özel programlar düzenlenen başta Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Süleymaniye Camisi olmak üzere camilerde saf tuttu.

Sultanahmet Camisi’ni dolduran vatandaşlar, Miraç Kandili’ni idrak etti.
 istanbul

Sultanahmet Camisi’nde düzenlenen programda, Baş İmam Hatip Hasan Kara, Miraç gecesinin önemini anlatan bir sohbet verdi. Sohbetin ardından mevlit okundu.

Süleymaniye, Fatih ve Eyüp Sultan camilerinde de Miraç Kandili dolayısıyla programlar düzenlendi.

KANDİLİN MANEVİ ATMOSFERİ

Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camisi’nde Miraç Kandili idrak edildi.

Selimiye Camisi’ndeki programda namaz kılıp dua eden vatandaşlar, okunan Kur’an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahiler ile kandilin manevi atmosferini yaşadı.

selimiye

Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camisi’nde Miraç Kandili idrak edildi. 

Kandil programına Batı Trakya’dan da çok sayıda vatandaş katıldı. Cami içinde yer kalmayınca bazı vatandaşlar namazı cami avlusunda kıldı.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
HAFIZ MUSTAFA EFE’DEN KUR’AN ZİYAFETİ

Aziz Mahmud Hüdâyi Camii İmam Hatibi Hafız Mustafa Efe'den Miraç Gecesine Özel Kur'ân Ziyâfeti... https://youtu.be/Gi0FVCtBoX8

Kapat