TÜRKİYE’DE BİZİ “SEVGİLİ KARDEŞİM” DİYE ÇAĞIRIYORLAR

0

Türkiye’ye 7 ay önce okumaya gelen Ugandalı Huthaifah Busuulwa Abdallah, Türkiye izlenimlerini İslamveihsan’a anlattı.

Adım Huthaifah Busuulwa Abdallah, Ugandalıyım. Türkiye’ye geleli 7 ay oldu. Tabii ki Türkiye ve Uganda arasında çok fark var fakat buraya gelince alıştım. Türklerin çoğu iyi davranıyorlar, misafirperverler. Türkçe bilmiyordum, fakat selamlaşmak için birkaç kelimeyi kolayca öğrendim. Mesela ‘merhaba’ ve ‘kardeşim’.  Bunları daha kolay öğrendim çünkü her yerde insanlar kucaklaşarak “Oo sevgili kardeşim!” diye çağırıyorlar.  İlk 3 ayımızda apartmanımızdaki idareciler kapıda bizi beklerdi, döner dönmez çikolata verirdi. Ülkemde erkekler çikolatayı ve şeker gibi şeyleri yemez. Onları çocuklar ve kadınlar için ayırırız. Ama çikolata güzel olduğu için sık sık yemeye karar verdim.

Sanırım şu anda ben Türkiye’yi çoğu Türk’ten daha iyi biliyorum. Yaklaşık on şehri gezdim İstanbul’dan Şanlıurfa’ya, Edirne’den daha birçok yere… Birçok yerde biz turist olduğumuz halde insanların ilgisini çektik. Çok az Afrikalı Anadolu’da yaşıyor. Şanlıurfa’da sokakta birçok kişi bizi takip etti ve herkes bizimle fotoğraf çekinmeyi istedi.

ugandali_abdullah2

Her gezdiğim yerde tarihi yerlere gittik. Örnek olarak, Şanlıurfa’da İbrahim ve Eyüp peygamberin mekânları hoşuma gitti. Eski Harran medeniyeti, Mezopotamya Medeniyeti hâlâ yaşıyor.  İstanbul’daki pek çok turistik yerleri de gezdim ama camileri çok beğendim. “Eski çağlarda Ayasofya, Süleymaniye, Eyüp Sultan, Selimiye ve benzer camiler nasıl inşa edildi?” diye düşündüm.

İlk geldiğimde İstanbul’un havasına alışamadım. İstanbul’un güzellikleri sayesinde soğuk havayı ılıkça hissettim. İlkbaharda, tarihi çiçek olarak İstanbul’da çok lale dikiliyor. Bunun için laleleri çok merak ediyorum. Birçok parkta lale festivali oluyor, bunu görmek için birkaç yeri gezdim. Türkiye’nin ulaşımı çok iyi, her yere kolayca gidiyorum. Türk yemekleri genellikle yağlı ve salçalı, ama hoşuma gider.

Kaynak: www.islamveihsan.com

Paylaş.

Yoruma kapalı