TÜRKİYE MAZLUMLARA KUCAK AÇMAYA DEVAM EDİYOR!

0

Türkiye, Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan 2014 Küresel Eğilimler Raporu’na göre; dünyada en fazla mazluma sahip çıkan ülke oldu. 2014 yılında 1 milyon 590 bin mülteciye kapısını açan Türkiye’nin aynı zamanda ‘mazlumlar’ ülkesi olduğu da gözler önüne serilmiş oldu.

Tarihten beri mazlum ve mağdur insanlara kucak açan Türkiye, dünyaya adeta ders verdi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından yayımlanan rapora göre Türkiye, 2014’te dünyada en çok mülteciye kucak açan ülke oldu. UNHCR Yüksek Komiseri Antonio Guterres’in çarpıcı rakamlar sunduğu raporda, Türkiye’nin mültecilere her türlü imkânı seferber etmesi dikkat çekti.

2014’DE EVİNİ TERKEDEN KİŞİ 59,5 MİLYON

Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan 2014 Küresel Eğilimler Raporu’na göre, 2014 yılında savaş, çatışma veya baskılar yüzünden evlerini terk edenlerin sayısının rekor düzeye ulaştığını bildirildi. UNHCR raporunda 2014’ün sonuna kadar evlerini terk edenlerin sayısı 59,5 milyonu bulduğu belirtilirken, Türkiye’nin ilk kez dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumuna geldiği ifade edildi.

TÜRKİYE’DEN SONRA EN ÇOK YARDIMSEVER ÜLKE PAKİSTAN

Başta Suriye’deki Esad zulmü olmak üzere Türkiye birçok ülkeden 2014 yılında 1 milyon 590 bin mülteciye kapılarını açarken, Türkiye’yi 1 milyon 510 bin mülteciyle Pakistan ve 1 milyon 150 bin mülteciyle Lübnan izledi. İran 982 bin, Etiyopya da 659 bin 500 mülteciye kapılarını açtığı öğrenildi. Öte yandan BM verilerine göre Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli mülteci sayısı 1 milyon 772 bin 535.

MÜLTECİLERİN ÇOĞUNLUĞU ÇOCUK

Suriye’deki savaş da bu artıştaki en önemli etkenlerden biri olarak gösteriliyor. UNHCR raporuna göre, evlerini terk edenlerin 19,5 milyonu mülteci, 38,2 milyonu kendi ülkeleri içinde yerlerinden edilenler, bir kısmı da sığınma hakkı başvurusunun sonucunu bekleyenlerden oluşuyor. Mültecilerin yarısından fazlasının çocuk olması da yürek burkuyor.

MÜLTECİLER: TÜRKİYE ‘MAZLUMLAR’ ÜLKESİ

Dünya tarihi boyunca en fazla kanın akıtıldığı bu yüzyılda, milyonlarca insan sebepsiz yere hayatını yitirirken, milyonlarcası da evinden yurdundan oldu. Büyük bir insanlık dramı yaşayan mülteciler, bugün aynı acıyı yaşamamak için göç etmek zorunda kaldıkları Türkiye’nin mazlumlar ülkesi olduğunu ifade ediyorlar.

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
MESCİD-İ NEBİ’DE İFTAR VAKTİ

https://www.youtube.com/watch?v=qeapnPR9XVo

Kapat