TÜRKİYE KARDEŞ ÜLKE BOSNA İÇİN SEFERBER OLDU

0

Bosna Hersek, yaklaşık 1.5 milyon insanı etkileyen sel felaketi nedeniyle zor günler yaşıyor. Türkiye ise Gerek devlet olarak gerekse sivil toplum kuruluşları olarak Bosna halkının imdadına koşuyor.Türkiye’deki birçok yardım kuruluşu, çok sayıda yerleşim biriminin sular altında kaldığı, evlerin yıkıldığı, can kayıplarının olduğu Bosna Hersek için seferber oldu. 

 BOSNA’YA İLK YARDIM TİKA’DAN

Bosna’da yaşanan sel felaketi için ilk harekete geçen kuruluş olan Türk İşbirliği Ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), felaketten en fazla etkilenen bölgelerden Jelyezno Polye, Topçiç Polye, Jepçe, Begovhan, Doboy ve Doboy Yug bölgelerindeki vatandaşlara insani yardım malzemesi ulaştırdı.

Bosna Hersek’te aşırı yağışların neden olduğu su taşkınları nedeniyle meydana gelen sel felaketinde mağdur olan halkın ihtiyacını gidermek amacıyla önceki gün Maglay’daki vatandaşlara, gıda paketi, battaniye ve çizmeden oluşan insani yardım malzemeleri ulaştıran TİKA, yardım faaliyetine devam ediyor.

balkanlar_dogal_afete_maruz_kaldi_bosna_hersek_ve_cevre_ulkeler_sel_felaketi_yasiyor_h4745

Saraybosna’dan yola çıkan yardım malzemelerinin bulunduğu konvoy ilk olarak Jelyezno Polye’de bulunan vatandaşlara konserve, un, sıvı yağ, çizme, çocuk bezi, jeneratör ile hijyen malzemeleri verdi. Yardım konvoyu daha sonra Begova Han’da çevre köylerden gelen vatandaşların sığındığı eğitim merkezinde kalanlara insani yardım malzemeleri ulaştırdı.

A18180512

TİKA Saraybosna Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, 32 bin kutu konserve, 1.5 ton un, 600 kilogram sıvı yağ,  5 ton su, 1.5 ton akaryakıt, çok sayıda bebek bezi, bebek maması, battaniye, hijyen malzemeleri, çizme, kürek ve elektrik jeneratörlerinden oluşan malzemelerin selden mağdur olan vatandaşlara teslim edildiğini belirterek,  “Bosna Hersek genelinde yardıma ihtiyaç olan diğer bölgelere de ulaşmaya çalışacağız” dedi.

bosna_ve_sirbistanda_20_kisi_oldu14003288320_h1158913

AFAD BOSNA’DA

Türkiye, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’ın koordinasyonuyla Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan dahil Batı Balkanlar’ı etkileyen sel nedeniyle uluslararası desteğe ihtiyaç duyan bölge ülkelerine yardım elini uzatıyor. Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, afet ve acil durumların koordinasyonundan, Türkiye’nin insani ve acil yardım konusunda “ortak gücü”nün harekete geçirilmesinden sorumlu AFAD’ın, Batı Balkanlar’ı etkisi altına alan sel ve su baskınları üzerine çalışmalara başladığı bildirildi.

balkan_headline

Bölgenin ihtiyacını tespit etmek, yapılacak insani yardımların nitelik ve niceliğini belirlemek, kurumların gerçekleştireceği yardımları yerinde koordine etmek üzere AFAD uzmanlarından oluşan bir heyetin Bosna Hersek’e gönderildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sel nedeniyle 15 Mayıs’tan bu yana zor günler geçiren Bosna Hersek’te, özellikle Saraybosna, Tuzla ve Zenitsa-Doboy gibi bölgelerde çok sayıda evde su baskınlarının yaşandığı, Maglaj bölgesinde tahliye edilmeyi bekleyen insanların olduğu, elektrik hatlarının çöktüğü ve birçok köyün boşaltıldığı bildirilmişti. 18 Mayıs Pazar günü akşam saatlerinde Bosna Hersek’e hareket eden uzman ekipler, bölgede kurulan Kriz Merkezi’nde çalışmalara başladı.

bosna-kopekAçıklamada, AFAD ekibinin yanı sıra Bosna Hersek’in yardım çağrısına istinaden 40 bini Başkanlık, 85 bini de Kızılay tarafından temin edilen 125 bin kum torbasını taşıyan Genelkurmay Başkanlığına ait kargo uçağının, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na sevk edildiği bildirildi.

Bosna Hersek’e dün saat 07.00’de ulaşan uçakla, yine Kızılay tarafından sağlanan bin battaniye, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden 6 personel ve temin edilen 2’şer motopomp ve jeneratör ile çeşitli arama kurtarma malzemelerinin bölgeye gönderildiği belirtilen açıklamada, yardımların, bölgedeki AFAD ekibi ve Büyükelçilik yetkililerince yerel sorumlulara teslim edildiği kaydedildi.

BAYRAMPAŞA’DAN BOSNA’YA UZANAN YARDIM ELİ

Bayrampaşa Bosna Sancak Kültür Yardımlaşma Derneği’nden Selim Yusufoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sel felaketi yaşanan Bosna Hersek’e yarın Beşiktaş Belediyesi’nin sağladığı bir tırla yiyecek ve acil ihtiyaçları yola çıkarmayı planladıklarını belirterek, “Cuma günü bölgeye gideceğiz, yetkililerle alanı tarayacağız ve buraya, insanlara doğru bilgi aktarmaya çalışacağız” dedi.

İHH BOSNA’DA

Felaketin yaşandığı ilk günlerde, İHH’nın Acil Yardım ve Sualtı Arama Kurtarma Ekibi, Bosna’ya giderek arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Bn7unCSIcAACRhD

İHH Acil Yardım ve Sualtı Arama Kurtarma Ekibi

Ayrıca selin vurduğu bölgelere giden İHH ekipleri, felaketten etkilenenlere battaniye, çizme, temiz su ve gıda dağıtımı yaptı.

Bn_1dzqCcAAxV7G

İHH Yardım ekibi

 

Bosna’ya giden yardımlar koordineli bir şekilde tüm hızıyla sürüyor. Türkiye, kardeş ülke Bosna’nın, yaşadığı sel felaketini en az hasarla atlatabilmesi için imkânlarını seferber etmeye devam ediyor.

Paylaş.

Yorumlar