TORUN BÜYÜTENLER DAHA UZUN YAŞIYOR

0

Yapılan araştırmalar, torunlarını büyüten yaşlıların daha uzun yaşadığını ortaya koydu.

Basel, Edith Cowan, Batı Avustralya ve Berlin Humboldt üniversiteleriyle Max Planck İnsan Gelişimi Enstitüsü’nden araştırmacılar, başkalarına yardım eden ve destek sağlayan yaşlı kişilerin aynı zamanda kendilerine de iyilik ettiğini ve ortalamanın üzerinde yaşadığını belirtti.

Araştırmanın sonuçları “Evolution and Human Behavior” dergisinde yayımlandı. Genellikle torunlarını büyütenler ile büyütmeyenleri ve kendi çocuğu ya da torunu olmayan ancak sosyal çevrelerindekilere yardımcı olan yaşlılarla olmayanları kıyaslayan araştırmacılar, 1990 ve 2009 yılları arasında Berlin Yaşlanma Çalışması tarafından toplanan veriler doğrultusunda 70 ila 103 yaşındaki 500’den fazla kişiyi inceledi.

TORUNLARINA BAKANLAR DAHA UZUN YAŞIYOR

Torunlarının bakımını üstlenenlerin üstlenmeyen büyük ebeveynlerden daha uzun yaşadığına dikkat çeken araştırmacılar, bu tür faaliyetlerin yaşam sürelerine olumlu etki sağladığını bildirdi. Çalışmada, torunlarının bakımını üstlenenlerin yarısının, 1990 yılında yapılan ilk röportajdan 10 yıl sonra hala hayatta olduğu kaydedildi.

Öte yandan araştırmacılar, birilerine yardımcı olmanın olumlu etkisinin yalnızca aile içindeki yardımla sınırlı olmadığını ifade etti. Veriler, çocuğu olmayan ancak başkalarına duygusal destek sağlayan yaşlıların da emsallerinden daha uzun ömürlü olduğunu gösterdi.

Kaynak: AA

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
EN BÜYÜK TEHLİKE ÜMİDİN KAYBEDİLMESİDİR

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan cuma hutbesinde, "Şiddet ve terörle kalplerimize korku salınmaya çalışılıyor. Bu zorluk zamanlarında biz müminlerin sakınması gereken...

Kapat