TEYEMMÜM AYETİNİN İNİŞ SEBEBİ

0

Teyemmüm nedir, nasıl yapılır? Teyemmüm hangi durumlarda gereklidir? Teyemmüm ayeti ne zaman ve nasıl indirilmiştir? İşte teyemmüm abdestinin alınışı…

HANGİ DURUMLARDA TEYEMMÜM ALINIR?

Âişe -radıyallâhu anhâ- vâlidemiz şöyle anlatıyor:

“Resûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ile (Müreysî) seferinde berâber idik. Beydâ nâmıyla anılan mevkîye veya Zâtu’l-Ceyş denilen yere gelmiştik ki, benim bir kolyem koptu. Resûlullâh onu aramak için bir müddet orada kaldı, O’nunla birlikte diğer insanlar da kaldılar. Civarda su olmadığı gibi yanlarında da su kalmamıştı. Bir kısım insanlar Ebûbekir’e gidip:

«–Âişe’nin yaptığını gördün mü! Hem Rasûlullâh’ı hem de diğer insanları burada oyaladı. Onlar bir su başında değiller, yanlarında su da yok!» demişler. Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- başını dizlerimin üzerine koymuş uyurken babam Ebû Bekir çıkageldi.

«–Sen Rasûlullâh’ı -sallâllâhu aleyhi ve sellem- de insanları da burada hapsettin. Civarda su olmadığı gibi yanlarındaki su da tükendi!» diyerek beni azarladı ve pek çok söz söyledi. Hattâ öfkesini yenemeyip eliyle canımı acıttı. Rasûlullâh’ın başı dizimin üzerinde olduğu için hareket etmemeye çalıştım.

TEYEMMÜM AYETİ

Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- sabah kalktığında hiç su yoktu. Bir müddet sonra Allâh Teâlâ teyemmüm âyetini inzâl buyurdu:

وَاِنْ كُنْتُمْ مَرْضَى اَوْ عَلَى سَفَرٍ اَوْ جَاءَ اَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَائِطِ اَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَيَمَّمُوا صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَاَيْدِيَكُمْ مِنْهُ مَا يُرِيدُ اللهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُمْ مِنْ حَرَجٍ وَلَكِنْ يُرِيدُ لِيُطَهِّرَكُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

«…Hasta yâhut yolculuk hâlinde bulunursanız, yâhut biriniz abdest bozmaktan gelirse, yâ­hut kadınlara dokunmuşsanız ve bu hâllerde su bulamamışsanız, temiz toprakla teyem­müm edin de yüzünüzü ve (dirseklere kadar da) ellerinizi onunla meshedin! Allâh size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez; fakat sizi tertemiz kılmak ve size (ihsân ettiği) nî­metini tamamlamak ister; umulur ki şükredersiniz.» (el-Mâide, 6)

Üseyd bin Hudayr -radıyallâhu anh- dedi ki:

«–Ey Ebûbekir âilesi! Bu, ümmet için sizin sayısız bereketlerinizden sâdece biridir.»

Bindiğim deveyi kaldırdığımda kolye altından çıktı.” (Buhârî, Teyemmüm, 1; Ashâbu’n-Nebî, 5, 30)

Üseyd -radıyallâhu anh- Âişe vâlidemize:

“Allâh seni hayırla mükâfatlandırsın! Vallâhi ne zaman başına hoşlanmadığın bir iş gelse, Allâh onu senin için de Müslümanlar için de hayır kılıyor.” demiştir. (Buhârî, Teyemmüm, 1)

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Hz. Muhammed Mustafa 2, Erkam Yayınları

TEYEMMÜM NEDİR, NASIL ALINIR?

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
CİHADIN MANASI VE ÇEŞİTLERİ

İslâm, en büyük cihâdı; kişinin kendisini mânen geliştirmek, nefsinin lüzumsuz ve zararlı arzularını dizginleyerek rûhânî hayatını ulvîleştirmek için sarfettiği gayret...

Kapat