TELEFON NUMARALARINI PAYLAŞAN KORSAN SİTELER KAPATILACAK

0

Şahısların rızası olmadan telefon numaralarını internet üzerinden yayınlayan veya başkalarının ulaşmasını sağlayan siteler kapatılıyor.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Kişisel Verileri Koruma Kurulu Kararı’na göre, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı olarak faaliyet gösteren ve açık rızalarını almaksızın isimden telefon numarası veya telefon numarasından isim sorgulanması şeklinde rehberlik hizmeti veren internet siteleri ve uygulamalar kapatılıyor.

Habertürk’ün haberine göre Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na gelen ihbar ve şikayetleri değerlendiren Kurul, çeşitli uygulamalar, internet siteleri veya sosyal medya hesapları üzerinden kişisel verileri toplayarak bu verilerin paylaşımını sağlayan, isim sorgulandığında telefon bilgisine, telefon sorgulandığında isim bilgisine ulaşılmasını sağlayan bir çok uygulama ve internet sitesinin faaliyette bulunduğunu tespit etti.

KİŞİSEL VERİLER KORUMA ALTINA ALINACAK

Bu hizmetin verilebilmesi için öncelikle ilgili kanundaki veri işleme şartlarına sahip olunması gerektiğine ve ayrıca yine ilgili kanundaki diğer yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Kurul, kanunda ve mevzuatta dayanağı bulunmaksızın kişilerin iletişim bilgilerinin paylaşımını yapan internet siteleri ve mobil uygulamaların faaliyetinin derhal durdurulması gerektiği kararını verdi.

Bu site ve uygulamaların faaliyetlerine son vermemesi durumunda erişimin engellenmesi adına gerekli kurumlara başvurular yapılacak. Ayrıca kişisel verilerin hukuka aykırı olarak elde edilmiş olabileceği dikkate alınarak ilgili kanun çerçevesinde bu internet siteleri ve uygulamalar hakkında gerekli hukuki işlemler başlatılacak.

Kaynak: yenisafak.com

Paylaş.

Yorumlar

Önceki yazıyı okuyun:
SURİYE’DE 1 MİLYON 300 BİN KİŞİ YERİNDEN EDİLDİ

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Suriye'de geçen yıl yaşanan çatışmalar, saldırılar ve anlaşmalar nedeniyle çoğunluğu Beşşar Esed rejimi tarafından olmak...

Kapat